Solutions to toxic pollutants discussed at OSCE-supported conference
The OSCE Office in Yerevan supported an international conference to discuss solutions to environmental threats. The conference took place on 31 May 2011 in Tsakhkadzor, Armenia to commemorate the tenth anniversary of the Stockholm Convention on persistent organic pollutants (POPs).
International and national experts discussed with government and civil society representatives plans for dealing with this important environmental challenge. Special attention was paid to challenges posed by the chemical waste site of Nubarashen.
The conference was organized by the Arnika Association from the Czech Republic and the Armenian Women for Health and Healthy Environment NGONGO
non-governmental organization (AWHHE) with financial support from the OSCE Office in Yerevan and the EU.
This project is part of the efforts to help Armenia implement the Stockholm Convention, a global treaty to protect human health and the environment from highly dangerous chemicals, and bring about sustainable solutions through close co-operation of non-governmental organizations, governmental bodies and experts in the field.