Corruption issues in private sector discussed with support of the OSCE Office in Yerevan
Corruption risks, challenges in accountability and transparency as well as the legislative and regulatory frameworks in public procurement, customs and taxation, free competition and monopolies, were the focus of a workshop supported by the OSCE Office in Yerevan held on 28 and 29 May 2016 in Aghveran, in Armenia’s Kotayk region...
Corruption risks, challenges in accountability and transparency as well as the legislative and regulatory frameworks in public procurement, customs and taxation, free competition and monopolies, were the focus of a workshop supported by the OSCE Office in Yerevan held on 28 and 29 May 2016 in Aghveran, in Armenia’s Kotayk region.
The event was attended by more than 60 people including officials from the Government Anti-corruption Programmes Monitoring Unit, the Ministry of Justice, the State Revenue Committee, the State Commission for the Protection of Economic Competition, and the Internal Public Financial Oversight and Public Procurement Methodology at the Ministry of Finance. Representatives from business unions and associations, other non-governmental organizations, economists and journalists also participated.
“The Government of Armenia has underlined the importance of addressing corruption risks,” said Suren Krmoyan, Armenian Deputy Minister of Justice. “The private sector can play a crucial role in that and we are eager to make changes and take the initiative to address concrete issues.”
Naira Gyulnazaryan of the OSCE Office, said: “We hope that this event will promote close co-operation between the Government, business organizations and civil society towards fighting corruption in the business sector.”
The event was organized in partnership with the Armenia's Ministry of Justice, the European Union, the Armenian Lawyers' Association, the Anti-Corruption Coalition of Civil Society Organizations of Armenia and Freedom of Information Centre. It is part of the OSCE Office’s efforts to strengthen the engagement of civil society, business companies and associations in addressing corruption risks and to establish a solid platform among the government, civil society and private sector to contribute to state reform.
Challenges in customs regulatory frameworks were discussed at an event on May 25 in Gyumri and another discussion on state revenue issues in the regions will be held in Vanadzor.