A memorandum of understanding signed on 19 May 2016 by the OSCE Office in Yerevan, the Ministry of Territorial Administration and Development, and the Union of Government Employees NGO aims to enhance the transparency and accountability of the community civil service of Armenia’s municipalities, local self-government bodies, and to improve relevant legislation, bringing it in line with international standards to reduce corruption in public administration...
A memorandum of understanding signed on 19 May 2016 by the OSCE Office in Yerevan, the Ministry of Territorial Administration and Development, and the Union of Government Employees NGONGO
aims to enhance the transparency and accountability of the community civil service of Armenia’s municipalities, local self-government bodies, and to improve relevant legislation, bringing it in line with international standards to reduce corruption in public administration.
Initiatives will include professional and regular training on principles and international standards of integrity in civil service, corruption risks, detection and prevention of corruption, reforms to training and recruitment of community servants in the regions, identifying legislation containing corruption risks, and recommendations for systemic reform.
“We hope this joint endeavour will contribute to the government’s efforts in implementing the anti-corruption strategy and in promoting efficient and accountable governance in Armenia,” said the Head of the OSCE Office in Yerevan Ambassador Argo Avakov.
David Lokyan, Armenia’s Minister of Territorial Administration and Development underlined the importance of co-operation in promoting better civil and community service, integrity and accountability among the local authorities, legislation reform in ensuring high-quality public administration in line with international standards throughout the regions in Armenia.
The initiative builds on Office-supported activities to train civil servants; improve the civil and community service system, including recruitment, monitoring and attestation; and to mainstream integrity in the public administration. A series of training courses for civil servants were held by the Union of Armenia's Government Employees NGO with the support of the OSCE Office and in partnership with the Civil Service Council of Armenia.
Vache Kalashyan, Chairperson of the Union of Government Employees, said: "We enjoy continuous co-operation with the civil and community services sector and are happy to enhance knowledge of corruption risks, conflict of interest, integrity and strengthen civil servants’ impact in delivering accountable and high-quality services on behalf of the State.”
Between 2009 and 2015 more than 300 civil servants representing 35 different state services were trained with the OSCE Office’s support on integrity, anti-corruption and ethics.