The new official website of the Armenian police, which was developed with the support of the OSCE Office in Yerevan, was launched on 28 September 2012...
The new official website of the Armenian police, which was developed with the support of the OSCE Office in Yerevan, was launched on 28 September 2012.
The updated website, www.police.am, aims to provide greater transparency about the work of the police and enhance police-citizen interaction. The website provides a comprehensive overview of daily police activities, the police budget, vacancy announcements and information about police structures, reforms and the new police education system, as well as police-run TV programmes, newspaper and radio.
The website provides a map of Armenian police district departments with relevant information. Citizens will be able to find information about their community policing officers as well as access various forms to be filled out. A hotline number makes it possible to promptly inform the police of problems that citizens might encounter while the “Support to citizens” section of the website enables citizens to report violations and misconduct of police officers to the police internal oversight body. It also provides comprehensive security-related information.
The OSCE Office in Yerevan has assisted the Armenian Police in introducing community policing, reforms in police education and effective public order management.