OSCE Secretary General presents donation to Mouratsan hospital in Yerevan
During an official visit to Armenia, the OSCE Secretary General Lamberto Zannier visited Mouratsan hospital of the Yerevan State Medical University on 11 July 2012 and awarded a donation from proceeds of the 2012 OSCE Charity Ball. The donation will be used for the procurement of medical equipment for the treatment of children with haematological and oncological diseases...
OSCE Secretary General, OSCE Office in Yerevan (closed)
During an official visit to Armenia, the OSCE Secretary General Lamberto Zannier visited Mouratsan hospital of the Yerevan State Medical University on 11 July 2012 and awarded a donation from proceeds of the 2012 OSCE Charity Ball. The donation will be used for the procurement of medical equipment for the treatment of children with haematological and oncological diseases.
Ambassador Andrey Sorokin, the Head of the OSCE Office in Yerevan; Hayk Darbinyan, Deputy Minister of Health; Samvel Avetisyan, Rector of the Yerevan State Medical University and the staff of the clinic of chemotherapy participated in the event.