OSCE Office in Yerevan presents awards to best women entrepreneurs in Armenia
The annual Best Women Entrepreneur for 2016 Award ceremony was held in Yerevan on 29 June 2016 under the auspices of the Armenian Prime Minister. The award aims to inspire women entrepreneurs’ creativity in economic development and to highlight their achievements...
The annual Best Women Entrepreneur for 2016 Award ceremony was held in Yerevan on 29 June 2016 under the auspices of the Armenian Prime Minister. The award aims to inspire women entrepreneurs’ creativity in economic development and to highlight their achievements.
The OSCE Office in Yerevan presented a prize to the Network of Women Resource Centres (WINNET Armenia) for their project to develop handicraft skills and enhancing women’s opportunities in Syunik region of Armenia. The Office also presented a prize to the Armenian Women for Health and Healthy Environment non-governmental organization (AWHHE) for their project to improve entrepreneurial skills and income generating capacities of female farmers through the use of solar fruit- and herb-drying equipment and technologies.
Prime Minister Hovik Abrahamyan gave awards to twelve women entrepreneurs in the following categories: best employer, innovative entrepreneur, brand, young entrepreneur, start-up and exporter. Two winners were selected for each nomination: one from Yerevan and the other from Armenia’s region.
The OSCE Office in Yerevan together with other international partners presented awards to local partners that have promoted good and innovative practices through project activities.
The Armenian Ministry of Economy in close co-operation with the Small and Medium Entrepreneurship Development National Centre (SME DNC) has organized the awards ceremony, which attracted 140 nominations this year.
The official awarding ceremony was followed by a short discussion on the problems of development of women entrepreneurship in Armenia.