Awards for promoting universal rights in Armenia presented by OSCE and international partners
Armenia’s civil rights activists, government officials, representatives of media and civil society were presented with awards in recognition of their outstanding efforts to promote human rights, rule of law, government reforms and free speech in the country on 23 June 2016 in Yerevan...
Armenia’s civil rights activists, government officials, representatives of media and civil society were presented with awards in recognition of their outstanding efforts to promote human rights, rule of law, government reforms and free speech in the country on 23 June 2016 in Yerevan.
Established in 2012, the Universal Rights Awards Ceremony was the first initiative to highlight contributions of state and civil society representatives in promoting human rights organized by joint efforts of international community.
Argo Avakov, Head of the OSCE Office in Yerevan, presented the Woman of Courage Award to Jemma Hasratyan, the founder and president of the Armenian Association of Women with University Education. “The OSCE is pleased to present this award to Jemma Hasratyan, a highly active and well-respected public figure who has tirelessly sought to enhance women’s role in society and promote equal rights and equal opportunities for men and women in Armenia," said Avakov.
Citizen Observers Initiative received the Freedom Defender Award for their outstanding contribution to the electoral transparency and the establishment of rule of law and the Photolure news agency was given the Media Excellence award for journalistic professionalism and commitment in the coverage of public protests against electricity price increase in summer of 2015.
First Deputy Minister of Territorial Administration and Development Vache Terteryan was presented with Government Reformer Award for his commitment and leadership which have been crucial in the implementation of the local governance reform in Armenia. Zaruhi Batoyan, who received the Promoting Inclusion Award, was acknowledged for her commitment to creating equal opportunities for people with disabilities and significant contribution in ensuring that disabled individuals and their families are not segregated.
The newly introduced Promoting Justice of All Award was presented to a judge from the Lori District Court, Narine Hovakimyan, in recognition of her courageous efforts to ensure independent judiciary in Armenia.
The Universal Rights Award Ceremony was co-organized by the OSCE Office in Yerevan, the United States Embassy, the Delegation of the European Union to Armenia, the British Embassy, Council of Europe’s Office in Yerevan and the United Nations Armenia Office.