OSCE promotes unified application of law and predictability of justice in Armenia
Human rights and fair trial standards, as reflected in recent decisions of the Armenian Cassation Court, the country’s highest judicial instance for all except constitutional matters, were the focus of an OSCE-supported training workshop held on June 11 and 12 in Dilijan, Armenia. The workshop aimed at promoting transparency and predictability of justice and a unified application of the law...
Human rights and fair trial standards, as reflected in recent decisions of the Armenian Cassation Court, the country’s highest judicial instance for all except constitutional matters, were the focus of an OSCE-supported training workshop held on June 11 and 12 in Dilijan, Armenia. The workshop aimed at promoting transparency and predictability of justice and a unified application of the law.
Some forty judges of courts of general jurisdiction and the Court of Appeals and their assistants discussed the major precedent decisions of the Cassation Court related to human rights and the judicial supervision of pre-trial proceedings, presumption of innocence, right to liberty and security of person and other fair trial guarantees.
Davit Avetisyan, Chairman of the Criminal Chamber of the Cassation Court, who moderated the workshop, emphasised that precedent decisions of the Cassation Court not only shape judicial practice but also impact overall developments and on-going reforms in the criminal justice system.
“This initiative is a part of continuous efforts by the OSCE Office in Yerevan to promote the application of international best practices and human rights standards in the daily work of judges,” said Maria Silvanyan, National Legal Officer at the OSCE Office.
The event was the fourth in a series of workshops since November 2015 organized with the support of the OSCE Office in Yerevan, in partnership with Armenia’s Cassation Court and the Judicial Department. The workshops have provided training to up to 100 criminal law judges and their assistants from the capital and the regions of Armenia.
The OSCE Office has a long-standing relationship of co-operation with the Cassation Court, contributing to the independence, impartiality and professionalism of the judicial system and adoption of decisions based on international standards.