OSCE organizes discussion on economic integration of migrants in Armenia
The OSCE Office in Yerevan, in close co-operation with the Armenian Ministry of Labour and Social Affairs (MLSA), organized a roundtable discussion on the economic integration of migrants in Armenia on 3 June 2016...
Migration, Economic activities
The OSCE Office in Yerevan, in close co-operation with the Armenian Ministry of Labour and Social Affairs (MLSA), organized a roundtable discussion on the economic integration of migrants in Armenia on 3 June 2016.
The event brought together around thirty representatives from state institutions, including the MLSA, State Migration Service of Armenia’s Ministry of Territorial Administration and Development, Ministry of Economy, Ministry of Diaspora, the Ministry of Education and Science, Ministry of Culture, as well as international organizations and civil society dealing with migration issues.
The increased number of migrants entering Armenia both to seek asylum and to find employment heightens the importance of sound migrant integration policies and legislation. Armenia is among the countries in Europe with the highest per capita ratio of refugees/asylum seekers from Syria, according to government figures. Identifying ways to meet the integration needs of migrants while giving value to their contribution can represent an opportunity to strengthen the existing economic integration mechanisms for the benefit of the entire Armenian economy and society.
“The discussion has provided national agencies with the opportunity to raise their issues of concern regarding the economic integration of migrants, outline their priorities and activities and explore areas of possible co-operation. The results of this event will also contribute to the revision of the policy concept for immigrant integration prepared by the state migration service, which has been submitted to other state bodies for consideration,” said David Gullette, the Democratization Programme Officer at the OSCE Office in Yerevan.
In addition to presenting their activities and discussing ways to improve their co-ordination, the participants underlined the importance of learning from more experienced countries. One of the key recommendations of the roundtable discussion was to approach the international community for support to organize a regional event for exchanging views on best practices in the area of the economic integration of migrants.
The discussion was organized upon the request of the State Employment Service of the Armenian Ministry of Labour and Social Affairs.