OSCE organizes multi-agency training course on combating domestic violence in Armenia
Two two-day training courses on combating domestic violence through strengthening the co-operation and capacities of different state and non-state players were organized jointly by the OSCE Office in Yerevan, the Armenian Police and the Social Justice non-governmental organization on 17-18 May and 19-20 May 2016 in Tsakhkadzor, Armenia...
Two two-day training courses on combating domestic violence through strengthening the co-operation and capacities of different state and non-state players were organized jointly by the OSCE Office in Yerevan, the Armenian Police and the Social Justice non-governmental organization on 17-18 May and 19-20 May 2016 in Tsakhkadzor, Armenia.
The participants consisted of 80 representatives from the Yerevan and Gegharkunik province police juvenile and community services, social services, municipal child protection units, guardianship and trusteeship councils and non-governmental organizations. They were divided into two groups and trained separately.
“Combating domestic violence has always been high on the OSCE agenda, as it is primarily a violation of a human right and often a precursor of more serious crimes. The police and local governments both play key roles in combating domestic violence, however, only through a concerted multi-agency approach can it be done most effectively,” said Bernhard Frankl, Politico-Military Programme Officer at the OSCE Office in Yerevan.
Participants were introduced to definitions of domestic violence, its characteristics and types, the prevailing myths, phases and cycles. Active debates and group exercises were held to discuss potential victims along with the psychological and behavioral aspects and techniques of interviewing victims. The effects of domestic violence on different aspects of society, multi-sectoral responses and legal regulations were also highlighted.
The training course is part of an ongoing project by the OSCE Office to strengthen police capacities in preventing domestic violence.