OSCE Project Co-ordinator calls for joint efforts in supporting voices of moderation, promoting dialogue and restoring trust
“Inter-cultural dialogue should not only lead to a deeper understanding of the other, but also include conflict prevention and de-escalation, combating prejudices and stereotypes in the public and political discourse,” Ambassador Alexis Chahtahtinsky, OSCE Project Co-ordinator in Baku, said in his remarks at the Third World Forum on Intercultural Dialogues that took place in Baku on 18-19 May 2015...
“Inter-cultural dialogue should not only lead to a deeper understanding of the other, but also include conflict prevention and de-escalation, combating prejudices and stereotypes in the public and political discourse,” Ambassador Alexis Chahtahtinsky, OSCE Project Co-ordinator in Baku, said in his remarks at the Third World Forum on Intercultural Dialogues that took place in Baku on 18-19 May 2015.
Ambassador Chahtahtinsky spoke at the plenary session titled Sharing Culture for Sharing Security which was devoted to the responsibility of international institutions and governments in building trust and understanding between cultures and civilizations and shaping common global agenda.
The rise of anti-Semitism, Christianophobia, often associated with violent extremism and radicalization leading to terrorism, as well as the rise of xenophobia, islamophobia and of the far right have a destructive potential for many societies in the OSCE area, Ambassador Chahtahtinsky said.
The Project Co-ordinator believes that international organizations need to join efforts in supporting voices of moderation, promoting dialogue and restoring trust. “One of the ways of doing is through participation in fora like this one, and I want to commend the Government of Azerbaijan for taking this initiative,” he said.
In conclusion, Ambassador Chahtahtinsky stated that the OSCE, with its comprehensive approach to security and co-operation, is uniquely equipped to address these challenges, and can provide a platform for participating states to learn from each other’s experience.