OSCE and Press Council announce contest for reporting on domestic violence
The OSCE Project Co-ordinator in Baku and the Azerbaijani Press Council are pleased to announce two contests for media reports highlighting the problems of domestic violence in Azerbaijan...
The OSCE Project Co-ordinator in Baku and the Azerbaijani Press Council are pleased to announce two contests for media reports highlighting the problems of domestic violence in Azerbaijan.
The first contest is for the articles published in newspapers and online media, the second one for TV reports. An evaluation committee comprising the representatives of the OSCE, Press Council and the State Committee for Family, Women and Children Affairs will award prizes for the best reports produced from 1 May 2015 to 30 November 2015.
The deadline for entries is 30 November 2015. The results will be announced in December 2015.
The competition is open to media representatives only. The authors of the winning articles and reports will receive certificates and cash prizes: first place - 1500, second – 1200 and third – 1000 AZN. Each contest also includes an award for the best report from young journalists – 1000 AZN. These contests are part of the PCiB’s project on supporting the implementation of the law on the prevention of domestic violence.
Questions about the contest may be directed to Zhala Azizova, National Project Officer, at zazizova@osce.org and Avaz Rustamov, representative of the Press Council, at evez.rustemov@gmail.com.