OSCE supports study visit of Azerbaijani officials to the Netherlands on Holocaust education and remembrance
Holocaust education and remembrance are the main topics of a five-day study visit of Azerbaijani officials to the Netherlands, organized by OSCE Project Co-ordinator in Baku, in co-operation with the Anne Frank House in Amsterdam, which will take place from 15 to 20 December 2014.
The Azerbaijani delegation consists of eight representatives from the Ministry of Education, the Ministry of Foreign Affairs and the Baku International Multiculturalism Centre.
Thedelegation will meet representatives of the Anne Frank House in Amsterdam, the Ministry of Education, Culture and Science of the Netherlands, the Institute for Curriculum Development and HAN University of Applied Science - College of Education for Secondary School Teachers. They will also visit the Institute for War, Holocaust and Genocide Studies and the Dutch Holocaust Memorial.
The main topics of discussions will include a review of the Dutch government policy regarding primary and secondary education and Holocaust education, as well as experience on improving skills of secondary school teachers in this field. Azerbaijani and Dutch experts will also exchange views on current practices regarding Holocaust remembrance activities.
This visit is part of a wider project agreed between the OSCE Project Co-ordinator in Baku and the Azerbaijani government aimed at strengthening tolerance and non-discrimination in Azerbaijan. As a first component of this project, an international conference on “Strengthening religious tolerance -Azerbaijan’s model, challenges in the OSCE area and beyond” took place in Baku on 17-18 November 2014. The PCiB will organize other events under this project during 2015.