OSCE Office in Baku trains judges on anti-money laundering and countering financing of terrorism
The OSCE Office in Baku and Justice Academy of Azerbaijan organized a two-day training course from 9 to 10 December 2013 on handling anti-money laundering and countering financing of terrorism (AML/CFT) for 20 Azerbaijani judges...
- Countering terrorism, Rule of law
The OSCE Office in Baku and Justice Academy of Azerbaijan organized a two-day training course from 9 to 10 December 2013 on handling anti-money laundering and countering financing of terrorism (AML/CFT) for 20 Azerbaijani judges.
The purpose of the training course was to familiarize judges with best practices from other OSCE participating States with established AML/CFT case law and to increase their knowledge of the applicable international framework.
“The previous training seminars held at the OSCE Office in Baku helped increase prosecutors’ and judges’ skills in investigating and adjudicating money laundering crimes,” said Emmanuel Huntzinger, Head of the Economic-Environmental Unit at the OSCE Office in Baku. “Based on the positive feedback received on the last course, as well as ongoing discussions with the Justice Academy, the Office decided to continue this activity”.
The training course focused on applying international norms and standards to domestic criminal legislation. An international expert, Professor Ari-Matti Nuutilla conducted the course. Participants also attended an interactive seminar on real court cases in Germany.