International campaign: 16 Days of activism against gender-based violence in Armenia
- OSCE Office in Yerevan jointly with the international community, including United Nations Armenia Office, Delegation of the European Union to Armenia, Council of Europe, the US and British Embassies, together with the state institutions
16 Days of Activism Against Gender Violence is an international campaign running annually from 25 November until 10 December and seeking to galvanize action to end violence against women and girls around the world and joint efforts to protect the rights of women and girls, and to promote women’s empowerment in Armenia.