Model OSCE Conference in Yerevan brings together Armenian youth to practice their negotiating skills
YEREVAN, 17 November 2016 – Some 58 young people from Armenia gathered today in Yerevan for the start of a two-day simulation of the OSCE’s Permanent Council, one of the key decision-making bodies of the Organization, to build their skills in negotiation, diplomacy, conflict prevention and to learn more about the OSCE.
Organized by the OSCE Office in Yerevan, the two-day Model OSCE Conference will see participants discuss the diplomatic relations between the hypothetical countries of Dalutia and Varbia, which need to solve questions related to territorial disputes and cyber-security. The aim of the exercise is to give young people hands-on experience on dealing with some of the most important issues that states face in the era of information technology.
“The Model OSCE Conference has become a good tradition in Armenia, providing participants with an opportunity to practice and improve their negotiating skills,” said Ambassador Argo Avakov, Head of the OSCE Office in Yerevan. “The Conference has proved to be a productive way to promote OSCE values among youth. It also enables young people to come together and try to reach consensus through peaceful negotiations.”
Prior to the Model OSCE conference, the participants attended practical trainings in negotiation skills, public speaking, as well as lectures on the OSCE, its activities and cyber-security. The simulation aims to promote the engagement of Armenia’s youth in issues that are important for the country. It gives them a chance to act as ambassadors and to discuss an agreement that meets the interests of all.
Last month a Model OSCE Conference was organized for students of the Russian-Armenian University. The focus of that simulation exercise was to find a solution to challenges relating to national minorities between two hypothetical states. The OSCE Office in Yerevan has been organizing Model OSCE Conferences since 2008.