OSCE enhances legal and human rights education in Armenia
The OSCE Office in Yerevan supported a summer school focusing on public international law from 30 June to 9 July 2016 which also included a two-day training course on international human rights law at the Russian-Armenian (Slavonic) University in Yerevan (RAU)...
- Youth, Education, Human rights
The OSCE Office in Yerevan supported a summer school focusing on public international law from 30 June to 9 July 2016 which also included a two-day training course on international human rights law at the Russian-Armenian (Slavonic) University in Yerevan (RAU).
The summer school and the human rights law training course highlighted developments within the field of international law and provided an opportunity for future lawyers to grasp the main lines of the discipline and analyze the status of human rights in an international context.
“OSCE commitments affirm the fundamental character of human rights education and we hope that the summer school will provide a great opportunity to learn and cultivate values and skills for the better protection of human rights across the country,” said Radka Rubilina, Human Rights Officer at the OSCE Office.
Some 35 students of law, international relations and political science learned about international legal frameworks and sources, the theory and practice of international human rights law, the mechanisms for promotion and protection of human rights at the international and regional levels, including the functions of international organizations.
“My hope is that the summer school and the human rights training course will be a continuous initiative,” said Chairperson of the Law and Policy Chair at RAU Larisa Alaverdyan. “Besides the immediate interest in the proposed topics, the exchange of knowledge and ideas among students is of great importance.”
The summer school and the training course were organized with the support of the OSCE Office in Yerevan jointly with United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR), the Council of Europe, the International Committee of the Red Cross (ICRC), the Mission Armenia charity NGONGO