OSCE Office in Yerevan helps to develop a guide on social services to promote child rights’ protection in Armenia
YEREVAN, 14 May 2015 – Co-ordination between different players to prevent crime among youth and children is the main focus of a roundtable discussion organized today by the Children’s Support Centre, the police and the OSCE Office in Yerevan.
It aims to introduce the newly developed Guide on organizations which provide social services to children and their families and launch a new project to work on the development of juvenile crime prevention strategy. The guide is based on mapping of all social services in the country and includes information on 236 public organizations, 23 foundations, 3 associations and 10 services provided by 8 church units.
“We very much hope that this initiative will be useful and instrumental for child protection and welfare specialists in joining and doubling their efforts in strengthening the protection of the rights and best interests of a child, which forms an essential part of the OSCE Human Dimension Commitments acknowledged by the OSCE participating States,” said Lilian Salaru, Acting Head of the OSCE Office in Yerevan. He said that close partnerships including families, schools and communities will be vital in developing juvenile crime prevention strategy in Armenia consistent with child-friendly justice standards.
The event brought together representatives from various state and non-state institutions including police forces, the Ministry of Labor and Social Affairs, National Assembly Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs, Child Protection Units of the municipalities, regional administrations and civil society, which deal with juvenile crimes.
Mira Antonyan, the Executive Director of the Children’s Support Center, said: “We would like to call on our partners and all stakeholders to co-operate in the framework of the new project which strives to assist the efforts of the state bodies aimed at development of juvenile crime prevention”.
The roundtable follows a series of forums held last year in different regions of Armenia by the Children’s Support Center Foundation with the support of the OSCE Office in Yerevan to ensure better co-ordination and closer cooperation among different state and non-state agencies dealing with juvenile offenders.