Parliamentary Oversight of the Police
- OSCE Office in Yerevan, Armenian National Assembly's Standing Committee on Defence, National Security and Internal Affairs and the Geneva Centre for the Democratic Control of the Armed Forces (DCAF)
The international seminar to be held on 19 June aims to bring together Armenian representatives from the National Assembly, Police and international experts to discuss best practice in parliamentary oversight of the police. The following parliamentary hearings to be held on June 20 will provide a forum for representatives from the Parliament, Police, Chamber of Advocates, civil society representatives to exchange their views on the issue.