As part of its investigative reporting skills training project for Azerbaijani journalists, the OSCE Office in Baku organized the third training course for journalists focusing on human trafficking and forced labour cases from 26 to 27 September 2013, in Guba city, north of Azerbaijan...
- Combating trafficking in human beings, Media freedom and development
As part of its investigative reporting skills training project for Azerbaijani journalists, the OSCE Office in Baku organized the third training course for journalists focusing on human trafficking and forced labour cases from 26 to 27 September 2013, in Guba city, north of Azerbaijan.
The training session aimed at improving journalists’ skills in interviewing victims and witnesses. The participants also learned how to ensure their own safety when investigating and reporting on human trafficking cases and how to use applicable domestic and international legal instruments in areas of human rights, human trafficking and forced labour.
Representatives of Azerbaijani Interior Ministry’s Counter-Trafficking Department, Victim Assistance Centre of the Labour and Social Protection Ministry, and civil society organizations held lectures on existing practices to fight against human trafficking in Azerbaijan. They also discussed use of new media tools, as well as expertise on how to uphold to the journalistic principles of objective, unbiased and accurate reporting in a new media environment.