OSCE Chairperson-in-Office Steinmeier, in Armenia, expresses support for work of OSCE Office
YEREVAN, 30 June 2016 – OSCE Chairperson-in-Office and German Foreign Minister Frank-Walter Steinmeier visited the premises of the OSCE Office in Yerevan on 30 June to discuss its work and activities and to meet with civil society representatives, while in Armenia as part of his official visit to the three countries of the South Caucasus.
Steinmeier was welcomed by Ambassador Argo Avakov, Head of the OSCE Office in Yerevan. “The Office in Yerevan is closely co-operating with state structures and civil society in Armenia and welcomes this visit by the Chairperson-in-Office,” said Avakov. “Civil society plays an important role in enhancing public confidence in the electoral process, improving police-public partnership as well as promoting women and youth engagement and the freedom of the media in Armenia.”
The Chairperson-in-Office underlined his appreciation for the Office’s activities in all three dimensions and commended its good co-operation with Armenian institutions.
The OSCE Office in Yerevan works closely with government partners, civil society and other actors in Armenia to support activities in a variety of areas including legislative and criminal justice reform, anti-corruption, migration policy, economic integration, environmental activities, raising awareness on human rights, media freedom, access to information, gender equality, assistance to police and security sector reform.