OSCE Office organizes discussion on property rights in Azerbaijan
BAKU, 9 April 2011 – An OSCE-supported roundtable discussion on property rights in Azerbaijan opened today in Baku. Participants will focus on property registration and expropriation of property by the State as well as other current issues property-related issues. The event is organized by the OSCE in co-operation with the Azerbaijan Lawyers Confederation and the German government enterprise GIZ.
“Today’s roundtable is part of the continuous discussions that our Office is conducting with the relevant authorities and civil society of Azerbaijan to identify areas for further improvement in the protection of property rights,” said Melissa Stone, the Deputy Head of the OSCE Office in Baku, in her opening speech.
The meeting brings together representatives of the Government, Parliament, intergovernmental organizations as well as judges, the Ombudsman, members of the Collegium of Advocates and representatives of civil society active in the field of property rights. They will discuss current legislation to identify possible areas for improvement, as well as existing remedies, including litigation, to address legal disputes arising from grievances. The participants will study the experience of Germany and Georgia.
“Legislative reforms appear to be a dynamic process and they are being carried out in line with the Azerbaijani Constitution and international conventions the country has joined. At the same time, we are studying the shortcomings emerging during the implementation of the laws, judicial experience, including the experience of the European Court of Human Rights, and adding them to the activities for improvement of the legislation,” said Ali Huseynli, MP and Chairman of the Azerbaijan Lawyers Confederation.
The OSCE Office in Baku supported in 2008 the preparation of a monitoring report  entitled “Real Property in the Republic of Azerbaijan”. The report provides an overview of property rights legislation, including the guarantees provided by the country’s constitution.