BAKU, 29 December 2014 – The OSCE Project Co-ordinator in Baku announced today the results of a contest aiming to raise awareness of the issue of domestic violence in Azerbaijan. Prizes were awarded to the best media reports on the issue written in 2014.
The evaluation committee, comprising representatives from the OSCE Project Co-ordinator in Baku and the State Committee for Women, Family and Children Affairs, reviewed some 20 articles submitted by journalists from various print and online media outlets in Azerbaijan and selected three winners:
- Jeyhun Musaoghlu, from Aznews.az, won first place. In his article, Musaoghlu looked into the role of media in raising awareness about domestic violence and the protection of victims, as well as the importance of ensuring gender equality to reduce domestic violence;
- Aynur Elgunesh, from Var.az, won second place. She investigated current challenges in implementing the law on the prevention of domestic violence and highlighted the importance of co-operation between government agencies and civil society organizations in the operation of shelters for victims of domestic violence;
- The third place winner is Fuad Huseynzade, from Interfax-Azerbaijan. He investigated the main reasons that lead to domestic violence and analysed socio-economic and psychological aspects of this phenomenon in Azerbaijan.
The winners of the competition received monetary rewards as follows: first place: – 1500 AZN (approx. 1430 Euros), second place – 1200 AZN (approx. 1150 Euros) and third place – 1000 AZN (approx. 955 Euros). They will also receive certificates from Ambassador Alexis Chahtahtinsky, OSCE Project Co-ordinator in Baku.
This contest was part of a project supporting the implementation of the law on the prevention of domestic violence in Azerbaijan.