OSCE Office in Baku holds sessions on non-interference in election processes
BAKU, 23 August 2013 – The OSCE Office in Baku, in co-operation with the Presidential Administration of Azerbaijan and the Central Election Commission (CEC) of Azerbaijan, held today in Baku the first in a series of sessions on the importance of non-interference in election processes in the run-up to the Presidential elections on 9 October 2013.
Experts from civil society and the CEC gave presentations and shared knowledge with some 76 heads of local executive authorities and constituency election commissions.
Ambassador Koray Targay, the Head of the OSCE Office in Baku, Mazahir Panahov, the Chairman of the Central Election Commission, Arastun Mehdiyev, Deputy Head of the Department for Public-Political Issues at the Presidential Administration and Toralf Pilz, Charge d’Affaires of the European Union Delegation gave opening remarks.
“Azerbaijan can achieve its true potential through democratic development. The OSCE will continue to support Azerbaijan in fulfilling its commitments to conduct free and fair elections,” said Targay.