As of 1 January 2014 the OSCE Office in Baku will transform into the OSCE Project Co-ordinator in Baku. This is a result of a decision by the OSCE Permanent Council that brings together all 57 OSCE participating States...
As of 1 January 2014 the OSCE Office in Baku will transform into the OSCE Project Co-ordinator in Baku. This is a result of a decision by the OSCE Permanent Council that brings together all 57 OSCE participating States, which gives the Project Co-ordinator the following tasks:
- Supporting co-operation between the Government of Azerbaijan and the OSCE and its institutions aimed at implementing OSCE principles and commitments;
- Planning and implementing projects between the relevant authorities of Azerbaijan and the OSCE and its institutions covering all three dimensions of the OSCE’s comprehensive security concept and taking into account the needs and priorities of the Government of Azerbaijan;
- Maintaining contacts with governmental and non-governmental bodies, local authorities, universities, research institutions and NGOs;
- Performing other tasks deemed appropriate by the Chairperson-in-Office or other OSCE institutions and agreed upon between the Government of Azerbaijan and the OSCE.
The OSCE Office in Baku launched its operations in the country on 17 July 2000. The Permanent Council Decision on the transformation can be read here: //www.osce.org/pc/104784