OSCE, EU support training to improve media coverage of elections in Armenia
YEREVAN, 2 April 2012 - A two-day training workshop for media representatives on responsible, accurate and balanced reporting on elections was launched today in Yerevan, ahead of the 2012 parliamentary elections.
The workshop is organized by the OSCE Office in Yerevan and the non-governmental organization the Europe in Law Association (ELA) and financed by the European Union. The event is also supported by the US Embassy in Armenia.
The workshop aims to familiarize Armenian journalists with the electoral framework as well as international freedom of expression standards in order to report on election issues in a balanced and ethical manner.
“Balanced media coverage of electoral processes is essential for the conduct of free and fair elections. We hope that this workshop will equip journalists with the necessary knowledge and skills to provide accurate and balanced coverage of elections and thereby help voters to make an informed choice,” said Ambassador Andrey Sorokin, the Head of the OSCE Office in Yerevan.
"According to the government, the next elections will be the freest and fairest ever held in Armenia. We believe that journalists have a responsibility to check on the ground whether this will indeed be the case", said Traian Hristea, the Head of Delegation of the European Union.
ELA’s legal team and experts from the media and human rights fields, who are giving the training, will cover the new electoral legislation, including electoral disputes, legislation and practice on defamation and insult, right to access to information and journalistic ethics.
Lousineh Hakobyan, the President of Europe in Law Association, said: “This workshop is aimed at contributing to the achievement of the bigger goal of free and fair elections in Armenia through raising the awareness of the relevant legislation among journalists and providing legal advice and representation before courts if criminal or civil cases are instituted against them.”