Crnogorski izbori sprovedeni su u skladu sa gotovo svim međunarodnim standardima, ipak, dalji demokratski razvoj je neophodan, saopštili su posmatrači
PODGORICA, 30. mart, 2009. godine – Jučerašnji parlamentarni izbori u Crnoj Gori sprovedeni su u skladu sa gotovo svim međunarodnim obavezama i standardima, ali sam proces opet naglašava potrebu za daljim demokratskim razvojem, zaključila je međunarodna posmatračka misija u današnjoj izjavi. (u prilogu).
Sveobuhvatno, izbori su organizovani profesionalno i političke partije su bile u mogućnosti da slobodno predstave svoje programe glasačima. Proces glasanja i proces brojanja glasova ocijenjen je krajnje pozitivno od strane posmatrača, sa neznatnim brojem prijavljenih incidenata.
Ipak, posmatrači su zabilježili da nedostatak javnog povjerenja i dalje predstavlja ključni izazov, kao i česte tvrdnje u vezi sa izbornim prevarama i nejasna podjela između državne i partijske strukture što je izazvalo negativnu atmosferu među glasačima. U ostale izazove spadaju potreba za usaglašavanjem i reformisanjem izbornog okvira, nedostatak adekvatne pravne korekture i nedovoljan kritički osvrt od strane brojnih medija.
„Dugo sam pratio crnogorski politički i ekonomski razvoj i prije i nakon sticanja nezavisnosti. Tokom tih godina, zemlja je postigla stabilan demokratski napredak i jučerašnji izborni dan bio je zaista impresivan. Bez sumnje, ovi izbori su još više ojačali crnogorsku demokratiju“, rekao je Roberto Batelli, šef delegacije OSCE Parlamenta (OSCE PA) i specijalni koordinator OSCE kratkoročne posmatračke misije.
“Organizacija izbora bila je izuzetno efikasna. Ali da bi ojačali legitimnost i izgradili povjerenje među cjelokupnim biračkim tijelom, a posebno među glasačima koji podržavaju one koji su izgubili na izborima, pobjednici moraju biti više inkluzivni,
pluralistički orijentisani i fer“, rekao je Andreas Gross, šef delegacije Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope (PACE).
„Ovi izbori su bili veoma dobro organizovani. Ali demokratija, između ostalog, podrayumijeva i visoko povjerenje javnosti u njene institucije. U tom smislu je važno ojačati povjerenje u izborni proces, posebno u smislu sprovođenja ozbiljne istrage
neprestanih tvrdnji koje se tiču prevara i primjene poznatih preporuka. Ovo je posebno važno kada se ima u vidu dalji demokratski razvoj Crne Gore i proces evropskih integracija“, rekao je Artis Pabrikis, šef dugoročne posmatračke misije OEBS-a Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (OSCE/ODIHR).
Za bliže informacije kontaktirajte:
- Klas Bergman, OSCE PA, tel.: +45 60 10 83 80, klas@oscepa.dk
- Jens-Hagen Eschenbacher, OSCE/ODIHR, tel: +382 67 554 366 ili +48 603 683 122, Jens.eschenbaecher@odihr.pl
- Bogdan Torcatoriu, PACE, tel: +33 662 27 65 23, bogdan.torcatoriu@coe.int