Na konferenciji u organizaciji Misije OEBS-a u Crnoj Gori i ODIHR-a istaknut značaj transparentne i odgovorne lokalne samouprave
Dvodnevna regionalna konferencija o javnom integritetu na lokalnom nivou, koju je organizovala Misija OEBS-a u Crnoj Gori u saradnji sa Kancelarijom za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), Kancelarijom koordinatora OEBS-a za aktivnosti u oblasti ekonomije i životne sredine i Savjetom Evrope, održana je u Budvi 5-6. maja.
Konferencija je okupila preko 40 učesnika, predstavnika lokalnih i centralnih organa vlasti, zajednica opština i nevladinih organizacija iz Jugoistočne Evrope, kao i predstavnika Misija OEBS-a iz regiona i međunarodnih eksperata.
„Ne smijemo potcijeniti značaj pružanja podrške institucijama na lokalnom nivou u njihovim stalnim stremljenjima da pruže što bolje usluge građanima putem kreiranja transparentnijeg, odgovornijeg i pouzdanijeg sistema lokalne uprave“, rekao je vršilac dužnosti šefa Misije OEBS-a u Crnoj Gori, Dan Redford. Takođe je naglasio da je pitanje javnog integriteta temeljni elemenat promovisanja prakse dobrog upravljanja u javnoj upravi, naročito na lokalnom nivou.
Učesnici konferencije imali su priliku da se upoznaju sa ulogom nevladinog sektora u promovisanju transparentnosti i javne etike, kao i potrebom da građani budu dobro informisani kako bi bili u stanju da u potpunosti razumiju, nadgledaju i ocjenjuju finansijsku politiku i prioritete svojih lokalnih organa. Pitanja sukoba interesa u vezi sa lokanim službenicima i funkcionerima takođe su razmatrana na konferenciji.
Generalni sekretar Zajednice opština Crne Gore, Refik Bojadžić, izjavio je da „proces decentralizacije povećava značaj lokalnih vlasti, ali i njihovu odgovornost, jer su građani na lokalnom nivou u mogućnosti da direktno i neposredno učestvuju u kreiranju javnih politika i donošenju odluka“.
Pitanja koja se tiču kodeksa ponašanja javnih službenika, sistema objavljivanja njihovog imovinskog stanja i interesne povezanosti, te kampanje edukovanja javnosti i podizanja svijesti prepoznata su kao ključni elementi za djelotvorno otkrivanje i prevenciju sukoba interesa. Učesnici konferencije takođe su usaglasili predlog konkretnih preporuka i aktivnosti koje je potrebno preduzeti na regionalnom nivou.