Crnogorski poslanici i poslanice potpisali Deklaraciju koja ih obavezuje na intenzivniju saradnju sa mladima

Poslanici i poslanice u Skupštini Crne Gore obavezali su se na uspostavljanje redovnog dijaloga sa mladima i organizacijama koje rade sa njima u zemlji, kako bi ih podržali u izgradnji održivog, inkluzivnog, mirnog i demokratskog društva, ali i omogućili da potrebe mladih budu adekvatno zastupljene u procesima donošenja odluka, posebno u okviru rada Skupštine.
Ovo je zaključak Deklaracije o posvećenosti regionalnoj saradnji mladih, , interkulturalnom dijalogu i pomirenju, koju je danas potpisala grupa od 12 poslanika i poslanica iz svih parlamentarnih klubova. Deklaracija je potpisana tokom Konferencije o mladima, miru i bezbjednosti pod nazivom „Regionalna saradnja i učešće mladih u procesu pomirenja”, koju je organizovala Regionalna kancelarija za saradnju mladih (RYCO), uz podršku Misije OEBS-a u Crnoj Gori.
Na otvaranju konferencije, ministar sporta i mladih Dragoslav Šćekić kazao je da Agenda za mlade, mir i bezbjednost nije samo dokument za međunarodne konferencije. „Ako je shvatimo ozbiljno, ona je vrlo praktičan okvir koji kaže: uključite mlade u procese donošenja odluka. Slušajte ih prije nego što donesete odluke. Dajte im prostora u institucijama, ne samo na društvenim mrežama. Mladi ne smiju biti posmatrani kao, već kao ravnopravni partneri“, istakao je ministar Šćekić.
Ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović naveo je da je Deklaracija jasan signal da je crnogorski zakonodavni dom suštinski zainteresovan da kroz dijalog i rad sa mladima kreira politike u skladu sa njihovim potrebama i očekivanjima. „Pitanje uključivanja mladih nije samo odgovornost jednog resora, već cjelokupnog sistema, pa je zato neophodna intenzivnija saradnja među svim akterima u društvu“, kazao je ministar Ibrahimović, ističući važnost nastavka sinergetskog djelovanja sa međunarodnim partnerima poput RYCO-a i OEBS-a.
Šef Misije Jan Haukaas naveo je da „danas koristimo priliku da potvrdimo našu nepokolebljivu podršku mladima i istaknemo osnovno načelo: ništa o mladima ne bi trebalo biti odlučeno bez njih“. „Pretvaranje ovog principa u praksu zahtijeva više od političkih deklaracija – inkluzivne platforme, dosljedno angažovanje i prekogranična partnerstva. Samo kroz blisku saradnju mladih, predstavnika i predstavnica vlasti, edukatora i edukatorki i praktičara i praktičarki možemo osigurati da mladi nisu konsultovani tek nakon što je odluka koja se tiče njih donesena, već da su zaista osnaženi da budu dio procesa donošenja odluka“, rekao je ambasador Haukaas.
Šef RYCO lokalne kancelarije u Crnoj Gori Edin Koljenović istakao je da je ovo vrlo važan trenutak – ne samo zato što najviše zakonodavno tijelo formalno podržava Agendu za mlade, mir i bezbjednost, već zato što je tekst Deklaracije oblikovan direktno od strane mladih ljudi iz svih krajeva Crne Gore. „Deklaracija je nastala kao proizvod konsultacija organizovanih sa više od 150 mladih u Crnoj Gori. Njihovi glasovi, prijedlozi i očekivanja pretočeni su u dokument koji danas dobija institucionalnu potvrdu“, kazao je Koljenović.
Jedan od panelista na konferenciji bio je specijalni predstavnik predsjedavajućeg OEBS-a za mlade, mir i bezbjednost Santeri Leinonen.
Na kraju 2024. godine, RYCO lokalna kancelarija i Misija OEBS-a u Crnoj Gori pokrenuli su dijalog o učešću mladih u procesima donošenja odluka, prekograničnim programima razmjene mladih i implementaciji Agende za mlade, mir i bezbjednost u Crnoj Gori. Ovo je rezultiralo Deklaracijom koju su danas potpisali 12 poslanika i poslanica, a koja je posvećena pitanjima mladih i koja treba da služi kao održiv mehanizam za kontinuiranu komunikaciju između Skupštine i mladih, promovisanje vrijednosti dijaloga, regionalne saradnje i pomirenja.