Interkulturalna regionalna pitanja fokus trodnevne radionice za mlade novinare u Crnoj Gori
Uloga medija u procesu regionalnog pomirenja u fokusu je trodnevne obuke koja je počela 7. decembra u Budvi, u organizaciji lokalne filijale Regionalne kancelarije za saradnju mladih (RYCO) uz podršku Misije OEBS-a u Crnoj Gori.
Petnaest mladih novinara iz cijele Crne Gore okupilo se da razgovaraju o interkulturalnom dijalogu i osnovnim principima profesionalnog izvještavanja.
Otvarajući radionicu, šefica Misije Dominique Waag podsjetila je učesnike na ograničenja slobode izražavanja – posebno u vezi sa frazama koje promovišu ili podstiču ksenofobiju i svaki oblik mržnje ili netolerancije. „Iako je ostvarivanje slobode govora i izražavanja osnovno ljudsko pravo, ono se uvijek mora balansirati u odnosu na njegovo korišćenje kao paravan za govor mržnje. Ovo će biti suštinski parametar koji morate imati na umu kao novinari, kako biste promovisali pomirenje u regionu, a istovremeno afirmisali slobodu informisanja“, kazala je ambasadorka Waag. Ona je dodala da mladi novinari igraju važnu ulogu u medijskoj pismenosti, izgradnji jakog temelja profesionalnog i etičkog novinarstva, zasnovanog na provjeri činjenica, u multietničkom ili multikulturalnom okruženju.
Programska službenica u RYCO lokalnoj kancelariji Bojana Lalatović navela je da ova obuka treba da ojača profesionalne standarde predstavnika medija, s obzirom na njihovu ključnu ulogu u izgradnji i promovisanju održivog i inkluzivnog mira. „Način na koji se medijski sadržaji prezentuju mladima i kreiranje kredibilnih i zanimljivih priča koje promovišu različite grupe i perspektive imaju snažan uticaj na percepciju mladih o društvenim dešavanjima i razvoj demokratske kulture u društvu“, kazala je Lalatović.
Uz podršku dvije ekspertkinje iz interkulturalne i novinarske oblasti, mladi novinari će unaprijediti svoja znanja i vještine za efikasno izvještavanje o temama koje se odnose na interkulturalni dijalog, pomirenje i izgradnju mira.