Šefica Misije OEBS-a u Crnoj Gori govorila u „Ženskom parlamentu“, organizovanom u okviru 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja
“OEBS prepoznaje nasilje nad ženama kao prijetnju pojedincima, ali i kao širu bezbjednosnu zabrinutost”, kazala je šefica Misije OEBS-a u Crnoj Gori Maryse Daviet, u obraćanju 29. novembra 2019. godine na 11. sjednici Ženskog parlamenta, održanog u crnogorskom Parlamentu u okviru međunarodne kampanje “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja”.
Više od 100 žena iz crnogorskih državnih institucija, članova parlamenta, ministara, korporativnih direktora i predstavnika nevladinih organizacija okupilo se kako bi razgovaralo o pravima jednakosti u praksi i zajedničkim naporima u borbi protiv nasilja nad ženama. Razgovarano je, takođe, i o tome kako se suprostaviti trgovini ljudima.
Daviet je podsjetila na OEBS-ovo istraživanje o dobrobiti i bezbjednosti žena, a koje je pokazalo da su žene svih starosnih grupa i iz cijele Crne Gore doživjele ili fizičko, ili psihičko nasilje. Ovi podaci su, među mnogim drugim zainteresovanim stranama, od ključnog značaja za donosioce politika i zakonodavce, za građane, institucije koje sprovode zakone, rekla je ona.
Daviet je, takođe, čestitala Odboru za rodnu ravnopravnost na inicijativi za pokretanje pilot projekta rodno odgovornog budžetiranja u okviru agro budžeta. “Ovaj proces je u srži rodnog integrisanja i Misija ostaje posvećena da nastavi ovu saradnju sa Odborom i nadležnim ministarstvima”, kazala je ona.
Predsjednik Skupštine Crne Gore Ivan Brajović rekao je da 29. novembar treba da bude podsjetnik da su žene u poslijeratnoj Crnoj Gori i tadašnjoj Jugoslaviji izborile pravo glasa, pravo da se obrazuju i ravnopravno učestvuju u svim društvenim procesima. “Naš svaki dan mora biti posvećen borbi protiv svih vrsta nasilja u Crnoj Gori. Naš svaki napor mora imati za cilj da Crna Gora postane društvo koje ne toleriše bilo koju vrstu nasilja”, kazao je Brajović.
Predsjednica skupštinskog Odbora za rodnu ravnopravnost Nada Drobnjak kazala je da ove godine Crna Gora slavi 150 godina od osnivanja Đevojačkog instituta – ugledne ustanove koja je obrazovala djevojke iz Crne Gore i šire. “Takođe slavimo 100 godina od početka političkog angažovanja žena u Crnoj Gori”, kazala je Drobnjak i dodala da aktuelni saziv Skupštine ima najveći broj žena u Skupštini od početka parlamentarizma u Crnoj Gori – 29,63 odsto žena u sastavu crnogorskog parlamenta.