INTERPOL održao radionicu o borbi protiv nelegalne trgovine kulturnim dobrima u Crnoj Gori koju je podržao OEBS
INTERPOL-ova Jedinica za umjetnička djela održala je 6. i 7. novembra 2019. godine u Podgorici drugi po redu trening za podizanje svijesti i osnovni trening o sopstvenim sistemima.
Uz podršku Misije OEBS-a u Crnoj Gori, INTERPOL se fokusirao na ono što nacionalni timovi za sprovođenje zakona treba da urade za pristup INTERPOL-ovim istragama u koordiniranim naporima u borbi protiv nelegalne trgovine kulturnim dobrima. Radionica, koju je podržalo slovačko Predsjedavanje OEBS-om, nastavak je zajedničkog projekta koji je omogućen u bliskoj saradnji sa OEBS-ovom Jedinicom za bezbjednost i upravljanje granicom Odjeljenja za transnacionalne prijetnje.
Radionica je okupila 35 učesnika iz Uprave policije, Uprave carina, Agencije za nacionalnu bezbjednost, Ministarstva kulture, Narodnog muzeja, Muzeja i galerija Podgorice, Nacionalne komisije za UNESCO, Ministarstva pravde i Tužilaštva. Bio je to nastavak radionice o podršci muzejima radi stvaranja nacionalne baze podataka o kulturnim predmetima.
Koordinator INTERPOL-a u Jedinici za umjetnička djela Corrado Catesi kazao je: „Kulturno nasljeđe meta je kriminalaca u regionu. Mi u INTERPOL-u smo tu ne samo da podijelimo našu međunarodnu ekspertizu, već i da učimo iz vašeg iskustva.“
Šefica Misije OEBS-a u Crnoj Gori Maryse Daviet rekla je da je ova radionica namijenjena unaprjeđenju sprovođenja zakona za suzbijanje ilegalne trgovine kulturnim dobrima i primjene INTERPOL-ovih metoda i praksi koje mogu odgovoriti na ovu transnacionalnu prijetnju, u koordinaciji sa relevantnim agencijama, međunarodnim organizacijama, privatnim sektorom i obrazovnim institucijama.
Govoreći u ime Predsjedavanja OEBS-om, slovački ambasador u Crnoj Gori Roman Hloben kazao je da je OEBS posvećen jačanju napora u sprječavanju i suzbijanju terorizma, preduzimajući mjere za sprječavanje finansiranja terorizma koje uključuje predmete od arheološkog, istorijskog, kulturnog, retko naučnog i vjerskog značaja.
Koordinator za međunarodnu policijsku saradnju u Upravi policije Selma Mehović kazala je da, s obzirom na transnacionalni karakter ilegalne trgovine umjetninama i arheološkim nalazima, Crna Gora intenzivno sarađuje sa drugim zemljama na pronalaženju kulturnih dobara, bez obzira da li se krađa dogodila u Crnoj Gori ili inostranstvu.
Florian Krejsa iz OEBS-ovog Odjeljenja za transnacionalne prijetnje kazao je da je skoro svaka zemlja, posebno Crna Gora sa svojom bogatom istorijom, ili zemlja izvora, tranzitna ili odredišna zemlja. “Otvorite oči”, rekao je Krejsa.
Generalni direktor Uprave za međunarodnu pravosudnu saradnju i projekte u Ministarstvu pravde Nikola Šaranović kazao je da je potrebno ojačati alate za podršku procesuiranju ovih krivičnih djela, kao i preventivne mjere. „Konvencija Savjeta Evrope o krivičnim djelima koja se odnose na kulturna dobra zahtijeva uspostavljanje baze podataka o svim kulturnim dobrima; uvođenje kontrole uvoza i izvoza; odredbe o dužnoj pažnji za trgovce umjetninama i starinama, kao i za aukcijske kuće i druge subjekte koji se bave trgovinom kulturnim dobrima; kao i obavezu uspostavljanja evidencije o njihovom prometu. Te evidencije treba da budu dostupne nadležnim organima u skladu sa domaćim zakonom”, rekao je Šaranović.