Misija OEBS-a u Crnoj Gori podržava obuku za poboljšanje konvergentnih vještina izvještavanja
Kako bi medijima u Crnoj Gori pružila podršku u poboljšanju njihovih konvergentnih vještina izvještavanja, Misija OEBS-a u Crnoj Gori organizuje desetodnevni interni kurs za šest medijskih kuća od 22. do 31. Avgusta 2019. u Podgorici.
Obuka je usmjerena na poboljšanje tehnika za izvještavanje i uređivanje sa terena, štedeći vrijeme i troškove proizvodnje. Takođe želi pomoći medijima u uspostavljanju saradnje i sinergije među različitim odsjecima unutar određene medijske kuće. Obuka će se sprovoditi u okviru svake medijske kuće, omogućujući učesnicima slobodu međusobne interakcije i olakšavajući razmjenu ideja i pristupa između novinara i menadžmenta.
Otvarajući prvu sesiju, Daniel Blank, menadžer medijskog programa u Misiji OEBS-a, rekao je: „Ova obuka osmišljena je kao podrška našim partnerima u uspostavljanju bliže saradnje i sinergije u različitim odsjecima njihovih medijskih kuća i poboljšanju tehnika izvještavanja na terenu, kao i tehnike uređivanja radi stvaranja privlačnih i informativnih medijskih proizvoda za publiku ".
Tri stručnjaka, Lamija Alečković, medijski ekspert za nove medijske proizvode; Tena Perišin, novinarka i profesorica novinarskih studija na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Zagrebu, i Dejan Oblak, stručnjak za video i mobilno novinarstvo na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Zagrebu, vode predavanja.
Alečković je rekla da konvergencija u uzimanju vijesti iz štampe, radija i televizije za distribuciju na digitalnim platformama zahtijeva novu strategiju, jer digitalni sadržaj ima svoje zakone i krajnje proizvode. Multimedijski pristup u kreiranju i pokretanju proizvoda nužan je, posebno kako bi se dosegla mlađa publika.
Perišin se osvrnula na pretvaranje i integriranje različitih medija u jedan proizvodni proces, a da se pritom ne narušava kvalitet novinarstva: „Održavanje vjerodostojnosti kroz tranziciju je presudno. Iako su novi mediji ubrzali proces, često na štetu provjere tačnosti informacija, dobra praksa pokazuje da to ne treba biti slučaj “, rekla je.
Dio obuke posvećen je upotrebi mobilnih telefona u predstavljanju i proizvodnji video priča za portale. Oblak je objasnio da se „mobilni telefoni često koriste za izradu kratkih video zapisa, kao i dokumentarnih filmova. Ono što profesionalca razlikuje od amatera je njihovo poznavanje audio-vizualnog jezika i novinarske vještine."
Ovi kursevi su djelimično ispunjenje obaveza OEBS-a da podrži profesionalizam medija.