Rodna perspektiva u zakonodavstvu u fokusu OEBS-ovog seminara za predstavnike Skupštine
Obezbjeđivanje rodne perspektive u izradi zakona bila je tema dvodnevnog OEBS-ovog seminara, koji je u saradnji sa skupštinskim Odborom za rodnu ravnopravnost, organizovan za stručnu službu parlamenta, kao i za poslanike i poslanice 20. i 21. juna u Podgorici.
Sedam poslanika/ca i 25 članova/ca skupštinske stručne službe razgovarali su kako, korak po korak, uvesti i institucionalizovati rodnu perspektivu u proces razvoja zakonodavstva. Učesnici/ce su se bavili i studijom slučaja iz Evropskog parlamenta (EP) na temu izrade zakonodavne rezolucije, kako bi se roditeljska prava u poslovnom i privatnom životu bila uravnotežena.
Ekspertkinja za rodna pitanja Karolina Leaković, učesnica na seminaru, kazala je da je rasprava nastala proučavanjem studije slučaja pokazala da su poslanici i poslanice razumjeli i da su posvećeni uključivanju muškaraca u promovisanje politika rodne ravnopravnosti u Crnoj Gori.
“Bavili smo se rezolucijom EP o uvođenju obaveznog očinskog odsustva u EU i zemljama kandidatima, i vidjeli kako su poslanici zainteresovani za balansiranje privatnih i profesionalnih pitanja, kao i za uključivanje u porodicu u većoj mjeri nego ranije. Njihova posvećenost je ohrabrujuća i nadam se da će se u zakonodavnom procesu pojaviti prilika za rješavanje ovog pitanja “, kazala je Leaković.
Prema riječima Miodraga Vukovića, poslanika i predsjednika skupštinskog Ustavnog odbora, temu rodne ravnopravnosti sve manje treba doživljavati kao akademsku temu, a više kao temu iz života. “Mi težimo ka postizanju jednakosti u punom smislu i Skupština je već počela da ide u tom pravcu“, rekao je Vuković.
Poslanica Anka Vukićević kazala je da je seminar pružio korisne informacije o radnim pravima žena. “Prije nekoliko dana u Skupštini je održana rasprava o mentalnom zdravlju djece u Crnoj Gori, gdje su raspravu vodile prvenstveno žene, što znači da je briga o porodici i zdravlju djece i dalje problem i briga žena“, kazala je Vukićević. On je preporučila da se uspostavi kao dobra praksa za ubuduće da, dok identifikujemo nedostatke u očuvanju rodne ravnopravnosti, u narednim radionicama izvještavamo o koracima koje smo u međuvremenu preduzeli za rješavanje takvih nedostataka.
Dvodnevna obuka je dio edukacije o ravnopravnosti polova i rodnoj ravnopravnosti, što je predviđeno Akcionim planom za rodnu-senzitivni parlament, koji je Odbor za rodnu ravnopravnost razvio i usvojio uz podršku Misije i Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR).