Uz podršku OEBS-a, okrugli sto na temu Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o nacionalnom javnom emiteru Radio i Televizija Crne Gore organizovan u Podgorici
Crnogorsko Ministarstvo kulture organizovalo je okrugli sto na temu Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o nacionalnom javnom emiteru Radio i Televizija Crne Gore, 8. marta 2019. godine u Podgorici. Događaj je bio organizovan uz podršku Misije OEBS-a u Crnoj Gori, Savjeta Evrope i Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori.
Osnovni cilj okruglog stola bio je da omogući prisutnoj javnosti učešće u konstruktivnoj diskusiji o predloženim amandmanima i pravnim rješenjima, kao i priliku za upoznavanje sa analizama međunarodnih medijskih eksperata.
Ministar kulture Aleksandar Bogdanović kazao je da u ovoj fazi EU integracija, Crna Gora pravno baštini i implementira visoke međunarodne standarde slobode i nezavisnosti medija. “Ti standardi nedvosmisleno podrazumijevaju da je javni radio-difuzni servis koncipiran da zadovoljava interese najšire javnosti, odnosno da obezbjeđuje poštovanje i promociju osnovnih ljudskih prava i sloboda, pluralizam društvenih i socijalnih ideja, unaprjeđuje kulturu javnog dijaloga i poštovanje jezičkih razlika”, kazao je minister Bogdanović.
Šefica Misije OEBS-a u Crnoj Gori Maryse Daviet kazala je da u današnjem vremenu ekspanzije mas-medija i brzog širenja vijesti, veoma je važno pružiti javnosti precizne i objektivne informacije. “Stoga, uloga javnog servisa je od naročitog značaja, s obzirom na uticaj koji ima na kreiranje javnog mnjenja. Važno je naglasiti da javni servis treba uvijek da bude servis građana, nezavistan, nepristasan i profesionalan”, kazala je Daviet.
Šef Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Aivo Orav kazao je da pravni okvir treba da stvori uslove za transparentnost, medijski pluralizam i u tom smislu jednako je važno da zakon o javnom emiteru RTCG, kao i Zakon o elektronskim medijima uvaže preporuke i pokažu jasnu medijsku strategiju. “Drago mi je što smo bili u mogućnosti da u koordinaciji sa našim partnerima iz Savjeta Evrope i OSCE-a damo naše preporuke o izmjenama i dopunama Zakona”, kazao je Orav.
Zaključujući pozdravne govore, šefica Programske kancelarije Savjeta Evrope u Podgorici Angela Longo kazala je da kao čuvar vladavine prava u Evropi, Savjet Evrope ima zadatak da kroz svoj pravni sistem štiti osnovna prava koja su zagarantovana u Evropskoj konvenciji, uključujući pravo na slobodu izražavanja: “Bez slobode izražavanja i slobodnih medija, kršenja ljudskih prava mogu ostati skrivena i istinska demokratija nije moguća.”
Događaju su prisustvovali predstavnici državnih institucija, medijske zajednice, civilnog društva, međunarodnih organizacija, kao i predstavnici slovačke, italijanske i rumunske ambasade u Crnoj Gori.