Промовисање одговорног кориштења друштвених медија у сектору одбране
САРАЈЕВО - Презентација Кодекса понашања о коришћењу друштвених медија, намењеног инспекторима Министарства одбране Босне и Херцеговине (МО БиХ) и Оружаних снага БиХ (ОС БиХ), први је корак ка промоцији и спровођењу нових прописа. Кодекс понашања, усвојен у марту 2025. године, осмишљен је да промовише одговорност, професионализам и етичко понашање војног особља на свим дигиталним платформама.
Организован уз подршку Мисије ОЕБС-а у БиХ, овај догађај заснован је на приступу према којем ће учесници бити обучени да дјелују као будући едукатори, што ће осигурати ефикасно упознавање свих нивоа одбрамбене структуре са Кодексом. Инспектори ће бити одговорни за ширење и преношење стеченог знања и стандарда свим јединицама и командама под њиховом надлежношћу. У оквиру ове сесије, дефинисан је и оквир за будуће образовне активности, а одређени су и сљедећи кораци ка широј институционалној интеграцији Кодекса.
Током програма, разматрана је улога етичког понашања у онлајн сфери у очувању институционалног кредибилитета. Детаљна анализа је показала да је Кодекс основни инструмент за спречавање недоличног понашања које подрива дисциплину и међуљудске односе, и крши безбједносне протоколе те је указала на најважнија очекивања од припадника Министарства одбране БиХ и Оружаних снага БиХ и њихове одговорности у дигиталном окружењу. Како је истакла Шејла Масло Черкић, правна савјетница у Мисији ОЕБС-а у БиХ, „обезбјеђени су правни аспекти израде Кодекса“, са посебним фокусом на „постизање равнотеже између слободе изражавања и професионалног понашања“. Овај Кодекс регулише понашање особља Министарства одбране БиХ и Оружаних снага БиХ током приватне и службене употребе друштвених медија, укључујући сразмјерна и законита ограничења, која су у складу са мјерама заштите интегрисаним у Устав БиХ, Европску конвенцију за заштиту људских права и основних слобода и друге међународне споразуме, законе и друге прописе који се примјењују у БиХ.
У другом дијелу су такође разматрани механизми за спровођење Кодекса, као и континуирана институционална подршка.
Како дигитална комуникација све више обликује перцепцију јавности, ова иницијатива доприноси спремности одбрамбених институција да одрже транспарентност, етичке стандарде и повјерење јавности, као и очувању ефикасности, интегритетљ и угледљ Министарства одбране и Оружаних снага Босне и Херцеговине.
„Од војног особља се очекује да поштује највише стандарде дисциплине и професионалног понашања, како у физичкој тако и у онлајн сфери, и стога је војно особље дужно да осигура да њихово понашање на друштвеним мрежама и дигиталним платформама одражава вриједности и интегритет Оружаних снага“, закључио је бригадни генерал Един Фако, генерални инспектор Министарства одбране Босне и Херцеговине.