Priopćenje Misije OESS-a u Bosni i Hercegovini povodom Svjetskog dana slobode medija

Sarajevo, 3. svibnja 2025. – Slobodno društvo ovisi o slobodi medija.
Povodom Svjetskog dana slobode medija, Misija OESS-a u Bosni i Hercegovini ponovno naglašava svoju trajnu predanost obrani temeljnih prava na slobodno i neovisno medijsko izvještavanje te s time povezano pravo novinara da rade u sigurnom okruženju, bez neprimjerenih pritisaka i uplitanja trećih strana.
Sloboda medija sve je više ugrožena diljem svijeta, a ni Bosna i Hercegovina (BiH) nije iznimka. BiH je 2024. godine pala za 17 mjesta na Svjetskom indeksu slobode medija te sada zauzima 81. mjesto od ukupno 180 zemalja. Ovaj znatno lošiji plasman rezultat je sve dublje krize slobode medija u zemlji, uzrokovane nizom različitih čimbenika, uključujući pokušaje različitih razina vlasti da donesu štetne propise kojima se ograničava sloboda izražavanja, rastuće političke pritiske na novinare i medije, učestale verbalne i fizičke napade na novinare i medijske djelatnike, kao i sve češće pokušaje ograničavanja neovisnog i istraživačkog novinarstva. Tijekom prvih mjeseci 2025. godine, postojeći su izazovi dodatno otežani borbom neovisnih medija za održivo financiranje u sve složenijim međunarodnim okolnostima.
Naša Misija danas stoji uz hrabre novinare diljem BiH koji i dalje obavljaju svoj važan posao u sve težim uvjetima. Također smo imali čast dati aktivan doprinos uspostavi mreže kontakt osoba zaduženih za sigurnost novinara pri tužiteljstvima i ministarstvima unutarnjih poslova širom BiH.
Osim toga, ove godine podržavamo dva događaja kojima se obilježava Svjetski dan slobode medija: prvi u Tuzli 3. svibnja u suradnji s Udruženjem novinara BiH i drugi u Zenici 7. svibnja 2025. godine s Udruženjem BH novinari. Kasnije ovog mjeseca u Sarajevu, Misija će biti suorganizator 10. medijske konferencije Jugoistočne Europe, koja će se održati u Sarajevu i biti usmjerena na pružanje podrške održivosti medija u cilju izgradnje otpornijih društava.
Na kraju, Misija poziva lidere i institucije u BiH da poduzmu dodatne korake u cilju zaštite novinara i medija od zastrašivanja i nasilja, da se suzdrže od donošenja zakonodavnih mjera koje ograničavaju slobodu izražavanja te da stvore uvjete za razvoj neovisnog i profesionalnog novinarstva. Slobodni mediji su ključni preduvjet demokratskog upravljanja, odgovornosti i zaštite ljudskih prava, te nezaobilazan element ukupne sigurnosti i stabilnosti zemlje.