Jačanje sigurnosti u BiH: ILP projektom OESS-a postignuti konkretni rezultati

Od pokretanja projekta Misije OESS-a u Bosni i Hercegovini (Misija) pod nazivom: Unaprjeđenje policijsko-obavještajnog rada u suzbijanju sigurnosnih prijetnji i teških kaznenih djela (ILP), u rujnu 2022. godine, ostvaren je značajan napredak u pružanju podrške policijskim agencijama diljem zemlje. Do sada je 300 policijskih službenika na rukovodećim i operativnim pozicijama upoznato s ILP modelom rada, kroz provedbu 16 specijalističkih radionica. Provedbom Projekta dan je doprinos izradi strukturnih preporuka i regulatornih okvira namijenjenih jačanju procesa kriminalističko-obavještajnog rada.
U cilju poboljšanja suradnje između policijskih agencija i tužiteljstava, provedbom Projekta stvorena je platforma za međusobni dijalog i uspostavu Koordinacijskog tijela za ILP. Ova platforma omogućuje izravnu međuinstitucionalnu suradnju, koja je već rezultirala provedbom operacija temeljenih na ILP modelu. Osim toga, specijalizirana IT oprema, softver i obuka podijeljeni su s 21 policijskom agencijom i institucijom, čime su poboljšani i standardizirani njihovi analitički i operativni kapaciteti.
Kako bi se obilježio postignuti napredak, Misija je 16. travnja 2025. godine u Sarajevu organizirala zajednički sastanak kojem je nazočilo 40 sudionika, uključujući rukovoditelje policijskih agencija i međunarodne partnere.
„Najvažniji cilj našeg ILP projekta je osposobiti policijske agencije na svim razinama za primjenu ILP-a u borbi protiv teških kaznenih djela te pomoći u jačanju fizičke i opće sigurnosti BiH i njezinih građana“, izjavio je veleposlanik Brian Aggeler, šef Misije OESS-a u BiH. „Modernizacija IT sustava nije luksuz, već nužnost. Unaprjeđenje digitalnih i analitičkih kapaciteta kojima raspolažu policijske agencije u BiH nužan je preduvjet za puno iskorištavanje ILP modela u suočavanju sa složenim sigurnosnim izazovima našeg vremena,“ zaključio je veleposlanik Aggeler.
Marijo Marić, ministar unutarnjih poslova Hercegovačko-neretvanskog kantona, naglasio je kako je uz tehnološki napredak potrebno uvesti i suvremenu praksu policijskog rada. „U lancu policijsko tijelo – tužiteljstvo – sud, najveći teret nedvojbeno nosi policija, i zato policija mora biti najjača karika. To možemo postići jedino zajedničkim radom, jer nam je zadatak isti. ILP projekt je to prepoznao kroz mehanizme uspostave i održavanja koherentnih i ujednačenih sustava koji će, što je najvažnije, ubrzati međusobnu razmjenu podataka, što automatski znači i učinkovitiji operativni rad na terenu.“
Služba za poslove sa strancima, kao agencija u sklopu sigurnosnog sustava BiH, svojim aktivnostima u području kontrole kretanja i boravka stranaca te upravljanja migracijama, daje neprocjenjiv doprinos zaštiti ukupne sigurnosti. Rade Kovač, šef Sektora za operativnu podršku, istaknuo je: „Provedbom Projekta u organizaciji Misije OESS-a u BiH pod nazivom Unaprjeđenje policijsko-obavještajnog rada u suzbijanju ozbiljnih sigurnosnih prijetnji i teških kaznenih djela (ILP Projekt), stvoreni su značajni preduvjeti za unaprjeđenje organizacijske strukture, kompatibilnosti IT kapaciteta i samog operativno-obavještajnog rada u Službi. Primjenom i2 sustava i CIDA baze podataka, djelatnici Službe imat će još učinkovitiji i jedinstven način prikupljanja, obrade, analize i razmjene operativno-obavještajnih podataka, kao i pravovremenu koordinaciju i međuinstitucionalnu suradnju u otkrivanju i sprečavanju svih oblika sigurnosnih prijetnji.“
Enes Karić, ravnatelj Direkcije za koordinaciju policijskih tijela u BiH, istaknuo je ulogu ILP projekta u jačanju policijsko-obavještajnog rada: „Posebno naglašavam nabavku analitičkog softvera 'i2 Analyst’s Notebook', koji je podigao kriminalističko-obavještajni rad na višu razinu i unaprijedio prikupljanje i obradu podataka. To je pozitivno utjecalo na pouzdaniju sigurnosnu procjenu u provođenju mjera zaštite VIP osoba, delegacija i objekata iz nadležnosti Direkcije, kao i razmjenu obavještajnih podataka s drugim agencijama.“ Ravnatelj Karić dodao je kako je vidljiv značajan napredak u broju i kvaliteti izrađenih kriminalističko-obavještajnih izvješća, koji su u protekloj godini rezultirali konkretnim policijskim akcijama, ponajprije na području sprečavanja ilegalnih migracija.
Goran Pisić, šef Policije Brčko distrikta BiH, istaknuo je kako je provedba ILP projekta znatno unaprijedila rad Policije Brčko distrikta BiH, posebice u području kriminalističko-obavještajnog rada, čemu su uvelike pridonijele vrijedne donacije računalne opreme i softvera. Također je naglasio kako je poboljšana suradnja Policije Brčko distrikta BiH s drugim policijskim agencijama u zemlji.
Ova inicijativa dio je širih aktivnosti Misije u području jačanja ukupne sigurnosti u BiH. Njezina provedba financirana je velikodušnim donacijama Austrije, Njemačke, Lihtenštajna, Luksemburga, Norveške, Poljske i Turske.