Унапређујемо праксе: ОЕБС-ова радионица уз симулацију суђења припрема сљедећу генерацију правника

Мостар, 15. новембар 2024. – Како би студентима пружила прилику да стекну неопходно практично искуство у процесуирању предмета ратних злочина у Босни и Херцеговини, Мисија ОЕБС-а у Босни и Херцеговини је од 13. до 15. новембра у Мостару организовала радионицу на тему „Међународно кривично право и транзицијска правда“. Радионица је завршена организовањем симулације суђења. Овај догађај окупио је студенте права са јавних универзитета широм БиХ, као и правнике и стручњаке за транзициону правду, како би унаприједили вјештине и промовирали дубље разумијевање правосудних процеса.
Иво Лупис, шеф Одјела за људску димензију у Мисији ОЕБС-а у Босни и Херцеговини, нагласио је да је радионица пружила студентима могућности које надилазе једноставно усавршавање њихових правних вјештина и продубљивања знања о међународном кривичном и хуманитарном праву, додајући: „Студенти су овдје да се баве сложеним питањима и изазовима који ће обликовати будућност ове земље - питања одговорности, зарастања рана и потраге за правдом након завршетка сукоба. Показали сте да сте спремни да се суочите са реалношћу транзиционе правде, препознајући улогу система кривичног правосуђа у постизању не само кривичне, већ и ресторативне правде уз поштовање људских права и владавине права у Босни и Херцеговини.”
Иако студенти у Босни и Херцеговини теоретски студирају међународно хуманитарно и кривично право, могућност стицања практичних вјештина и упознавања са ширим циљевима транзиционе правде неопходним за процесуирање ратних злочина је често ограничена. Под вођством искусних судија, тужилаца и правних стручњака, студенти су стекли драгоцјено искуство о стварним изазовима процесуирања ратних злочина и постизања правде.
Симулације суђења омогућавају студентима да примјењују теоријска знања у пракси, развијају важне професионалне вјештине попут правне аргументације, тумачења правних прописа, реторике и аналитичког мишљења, што им даје предност у будућој правној каријери“, рекла је Ајна Јодановић, професор међународног јавног права и европских студија на Правном факултету Универзитета у Бихаћу.
Овај догађај се фокусирао на рјешавање имовинскоправних захтјева за жртве, посебно жртве сексуалног насиља у оружаном сукобу, пружајући студентима практична знања о правним механизмима који омогућавају додјелу одштете жртвама и поштовање права преживјелих у судском процесу.
„Ово искуство младим правницима пружа неопходан увид у изазове и етичке дилеме са којима се судови сусрећу приликом доношења судских одлука у предметима ратних злочина, као и о улози права у процесу помирења и изградње трајног мира. На крају, као студент права, веома сам захвалан и организатору и нашим професорима што су нам омогућили да стекнемо ово велико искуство и практична знања која ће нам увелико значити у нашем будућем стручном усавршавању и каријерама" закључио је Мирза Муминовић, студент Правног факултета Универзитета у Бихаћу.