Misija OSCE-a u BiH objavila najnoviji izvještaj o procesuiranju predmeta ratnih zločina u BiH
SARAJEVO, 28. juni 2022. godine – Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini (BiH) je danas u Sarajevu predstavila izvještaj pod nazivom „Utrka s vremenom: Napredak i izazovi u provođenju Državne strategije za rad na predmetima ratnih zločina Bosne i Hercegovine“.
U izvještaju su naglašena najvažnija dostignuća i prepreke u vezi sa procesuiranjem predmeta ratnih zločina u BiH te su date preporuke različitim nadležnim akterima, kako bi efikasnije i pravičnije procesuirali preostale predmete.
„Misija OSCE-a u BiH poziva sve aktere, domaće i međunarodne, da brzo djeluju i da preduzmu svaki mogući korak unutar svojih nadležnosti da bi se osiguralo da preostali predmeti ratnih zločina budu procesuirani efikasno i pravično. Pravda je postala utrka s vremenom. Tužioci nisu završili rad na skoro 500 predmeta koji uključuju više od 4.000 poznatih osumnjičenika. Žrtve i njihove porodice predugo čekaju na pravdu koju treba da ostvare. Može se učiniti više i mora se učiniti više“, rekla je ambasadorica Kathleen Kavalec, šefica Misije OSCE-a u BiH.
„Tokom protekle decenije, Evropska unija je uložila ogromne napore da pomogne ovoj državi da se djelotvorno bavi neriješenim predmetima ratnih zločina u okviru njenog pravosuđa. Zahvaljujući finansijskoj pomoći EU, počevši od 2013. godine, broj neriješenih predmeta je smanjen za skoro 60%. Uopšteno govoreći, procesuiranje predmeta ratnih zločina u BiH je bilo efikasno i djelotvorno, a saradnja EU i OSCE-a u pružanju pomoći procesuiranju predmeta se smatra primjerom uspješne pomoći domaćim akterima. Nastavićemo i dalje da to činimo. Istovremeno, izvještaj koji OSCE danas predstavlja dolazi u ključnom trenutku, kada znamo da imamo sve manje vremena. Preporuke OSCE-a moraju biti pretvorene u konkretno djelovanje. Stoga apelujem na sve aktere, iz sudova i tužilaštava, iz tijela vlasti i VSTV-a, da udvostruče svoje napore, tako da sve žrtve mogu konačno ostvariti pravdu koju zaslužuju“, rekao je ambasador Johann Sattler, šef Delegacije EU u BiH i specijalni predstavnik EU u BiH.
„Izvještaj je objavljen u veoma važnom momentu za Bosnu i Hercegovinu. Mnogi aspekti primjene tranzicijske pravde i nakon 25 godina još uvijek u Bosni Hercegovini nisu sistemski senzibilizirani. Misija OSCE-a je odavno prepoznala značaj ove problematike kako sa aspekta žrtava, tako i sa aspekta prava optuženih na pravično suđenje u razumnom roku, te na koncu i samih građana koji imaju pravo na istinu i pomirenje. Ovaj izvještaj predstavlja sveobuhvatnu analizu koja treba da bude vodič svim organima vlasti u Bosni i Hercegovini, kada je u pitanju provođenje Državne strategije za procesuiranje predmeta ratnih zločina. U ovom dokumentu urađen je detaljan prikaz sadašnjeg stanja u ovoj oblasti, te na osnovu toga su date veoma detaljne i ozbiljne preporuke. Sa mnogima ćemo se složiti, sa nekima možda ne, ali nesumnjivo predstavljaju korektivni faktor i dobru osnovu za unaprijeđenje i efikasniji rad kako za organe gonjenja, tako i za zakonodavnu, izvršnu i sudsku vlast“, rekla je Minka Kreho, sutkinja Suda Bosne i Hercegovine.
Analiza i preporuke predstavljene u ovom izvještaju o procesuiranju predmeta ratnih zločina su zasnovane na nalazima Programa praćenja sudskih postupaka koji provodi Misija OSCE-a u BiH.