Ministarstvo obrane BiH i Misija OSCE-a u BiH organiziraju 13. strateški političko-vojni seminar na teme cyber sigurnosti i kriznog menadžmenta
SARAJEVO, 8. decembar 2021. - Ministarstvo odbrane Bosne i Hercegovine (BiH), u suradnji sa Misijom OSCE-a u BiH, otvorilo je danas u Sarajevu, 13. po redu strateški političko-vojni seminar. Ovogodišnje teme su cyber sigurnost i krizni menadžment.
U radu ovog trodnevnog seminara učestvuju stručnjaci iz nadležnih ministarstava Bosne i Hercegovine, Federacije BiH i Republike Srpske, kao i Ministarstva odbrane Crne Gore, te predstavnici akademske zajednice, Delegacije Evropske unije u BiH, Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Sarajevu i Sekretarijata OSCE-a.
U svome obraćanju, ministar odbrane BiH, Sifet Podžić, istaknuo je da su savremene sigurnosne prijetnje zajedničke u cijeloj regiji Zapadnog Balkana i da se na njih najučinkovitije može odgovoriti usklađenim djelovanjem. Iz toga razloga su potrebne i dobrodošle razmjene iskustava, kakve se ostvaruju i na ovakvim strateškim političko-vojnim seminarima.
„Učestalost hakerskih napada na vitalne dijelove različitih informacijskih sistema primorava države da poboljšavaju svoje sigurnosne kapacitete. Iskustva i znanja koja smo stekli u proteklim godinama, kao i povjerenje koje smo izgradili, sigurno mogu biti od koristi našim institucijama da zajednički djelujemo na polju cyber sigurnosti, ali i na bržoj izradi strateškog dokumenta BiH na tom polju,“ rekao je Podžić.
„Upravljanje krizama, kao druga tema ovog seminara, kontinuirani je proces, u kojem sudjeluju pojedinci, grupe i zajednice radi ublažavanja katastrofa koje nastaju kako radi kibernetičkih rizika, tako i zbog prirodnih i drugih nesreća. U angažiranju Oružanih snaga BiH na ovim izazovima, uvijek smo bili i bit ćemo na raspolaganju i civilnim institucijama,“ dodao je Podžić.
Misija OSCE-a u BiH podržava strateške političko-vojne seminare već 13 godina. Prethodni seminari su doprinijeli provedbi nekoliko bitnih procesa, uključujući angažiranje pripadnika OS BiH u UN-ovim mirovnim misijama, razvoj akcijskog plana Ministarstva odbrane BiH za cyber sigurnost i smjernica za vojnu podršku civilnom vlastima.
„Ovogodišnji seminar se fokusira na upravljanje krizama i cyber sigurnost, dva pitanja koja zahtijevaju međuinstitucionalnu suradnju,“ rekla je Kathleen Kavalec, šefica Misije OSCE-a u BiH.
„Tokom proteklih nekoliko godina, OSCE je intenzivirao svoju podršku izgradnji cyber sigurnosti u BiH. Naša podrška u ovom području sada je usmjerena na operacionalizaciju OSCE-ovih mjera za izgradnju povjerenja u cyber mreži, razvoj okvirne strategije cyber sigurnosti za BiH i uspostavljanje računarskih timova za hitne reakcije.“
Govoreći o upravljanju krizama, Kavalec je pozvala institucije u BiH da razviju sveobuhvatnu strategiju za smanjenje rizika od katastrofa, koja bi služila kao osnov za izradu planova zaštite od katastrofa na različitim nivoima vlasti. Ona je dalje naglasila da će od naredne godine isključivu odgovornost za organizovanje seminara preuzeti Ministarstvo odbrane i Zajednički štab OS BiH te je čestitala ministru Podžiću na dosadašnjim postignućima.