Okončana ljetna škola OSCE-a pod nazivom „Mladi i sigurnost“
Konjic, Bosna i Hercegovina, 8. juni 2018. godine – Danas je završena četvrta ljetna škola pod nazivom „Mladi i sigurnost“, koja je održana u Banja Luci, Sarajevu i Konjicu, u periodu od 4. do 8. juna.
Ljetna škola koju organizira Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini, u saradnji sa Interresornom radnom grupom Vijeća ministara BiH za praćenje provedbe Sigurnosne politike BiH, okupila je oko 20 studenata prava, političkih nauka i sigurnosti univerziteta iz Sarajeva, Mostara, Bihaća, Tuzle i Zenice.
Tokom petodnevnog programa, studenti su slušali predavanja istaknutih stručnjaka iz oblasti sigurnosti, te posjetili relevantne državne institucije, kao i sigurnosne i policijske agencije. Glavni cilj ljetne škole je da upozna mlade sa elementima od kojih se sastoji sigurnosna politika, te sa reformom sektora sigurnosti. Osim toga, škola studentima služi kao forum za razgovor o širokom spektru pitanja od značaja za sigurnost i sigurnosnu politiku.
„Zasnovana na iskustvima i uspješnim rezultatima postignutim u protekle tri godine, ovogodišnja ljetna škola omogućit će studentima da sagledaju izazove u oblasti sigurnosne politike sa kojima se suočava BiH, te da se upoznaju sa dobrim upravljanjem u oblasti sigurnosti“, istakao je Alexander Chuplygin, zamjenik šefa Misije OSCE-a u BiH. „Ova škola također predstavlja platformu koja mladima širom zemlje daje priliku da se čuje njihov glas i izraze svoja mišljenja o ovim pitanjima“, dodao je Chuplygin.
Tokom posjete Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske, studenti su imali priliku da se upoznaju sa radom Ministarstva, dok je posebna pažnja posvećena upotrebi društvenih mreža. Mile Šikman, načelnik Uprave za policijsku obuku pri Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske tom prilikom je izjavio: „Svjesni smo činjenice da mladi sve više koriste internet i društvene mreže u svakodnevnom životu, a da je njihovo korišćenje povezano i sa određenim rizicima i opasnostima. Zbog toga je jako važno da se mladi ljudi upoznaju sa ovim opasnostima, kako bi ih mogli pravovremeno prepoznati i reagovati na iste“.
Lejla Karić, studentica druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Tuzli, izjavila je: „Pružajući nam priliku da posjetimo sigurnosne institucije u BiH, ljetna škola OSCE-a omogućila nam je uvid u cjelokupni sigurnosni sistem u BiH, rad sigurnosnih institucija i nadzor nad tim radom. Ono što ovu školu čini veoma pozitivnom, osim prilike da steknemo nova znanja, je i prilika za upoznavanje i uvezivanje između studenata različitih univerziteta i iz različitih sredina u BiH, što će nam biti korisno tokom studiranja, pa čak i u budućem profesionalnom radu“.