Evropska unija i OSCE nastavljaju pružati podršku radu pravosudnih institucija u Bosni i Hercegovini
SARAJEVO, 25. april 2018. godine – Specijalizirana trodnevna obuka o zastupanju strana u postupku u predmetima ratnih zločina za tužioce Posebnog odjela za ratne zločine Tužilaštva Bosne i Hercegovine (BiH), završena je danas u Sarajevu.
Obuku je organizovala Misija OSCE-a u BiH u sklopu Projekta praćenja rada na predmetima ratnih zločina koji finansira Evropska unija (EU), s ciljem efikasnijeg procesuiranja predmeta ratnih zločina u skladu s međunarodnim standardima.
Cilj obuke je povećati teoretsko znanje i praktične vještine učesnika o zastupanju predmeta u postupku, s posebnim naglaskom na direktno i unakrsno ispitivanje, iznošenje uvodnih i završnih riječi, te provođenje dokaza u adversarnom modelu postupka.
„Ova obuka je odličan primjer konstruktivnog partnerskog odnosa pravosudnih institucija i Delegacije Evropske unije i Misije OSCE-a u BiH na polju unapređenja profesionalizma i kvaliteta suđenja u BiH“, kazala je Gordana Tadić, v.d. glavnog tužioca Tužilaštva BiH. „Posebni odjel za ratne zločine broji ukupno 28 tužitelja, sa kojima rade istražitelji, stručni saradnici i ostalo specijalizirano osoblje. Od osnivanja ovog Odjela, tužitelji su podigli optužnice protiv više od 800 optuženih osoba“.
Jadranka Lokmić-Misirača, potpredsjednica Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH i predsjedavajuća Nadzornog odbora za nadgledanje provedbe Državne strategije za rad na predmetima ratnih zločina, naglasila je značaj ove obuke u smislu poboljšanja profesionalnih kapaciteta tužilaca i drugog osoblja. „Ova obuka doprinosi krajnjem cilju smanjenja broja neriješenih predmeta ratnih zločina. Takođe je i prilika za učesnike da razmijene iskustva i razgovaraju o postojećim preprekama povećanju efikasnosti u procesuiranju predmeta ratnih zločina“.
Lejla Hrustanović, program menadžer u Delegaciji EU u BiH, istakla je rezultate postignute u sklopu projekta i naglasila značaj ovakvih obuka. „Broj neriješenih predmeta ratnih zločina u BiH smanjen je za preko 30% od 2014. godine, što je značajan uspjeh. Međutim, postoji stalno prisutna potreba da se i dalje radi na unaprijeđenju znanja i vještina u materijalnopravnim i procesnim aspektima procesuiranja predmeta“. Hrustanović je dodala da je ova obuka jedinstvena prilika da se poboljšaju važne vještine zastupanja što direktno doprinosi radu tužilaca na državnom nivou.
Joeri Maas, šef Odjela za politiku i planiranje pri Misiji OSCE-a izjavio je: „Misija OSCE-a u BiH je prepoznala značaj Tužilaštva BiH u zadovoljenju pravde za žrtve, posebno kroz svoju ulogu u procesuiranju najsloženijih predmeta. Nastavak saradnje Misije i Tužilaštva od suštinskog je značaja za ostvarenje cilja efikasnog i efektivnog procesuiranja predmeta ratnih zločina“.
Projekat praćenja rada na predmetima ratnih zločina, koji ima za cilj pružiti podršku radu pravosudnih institucija u BiH, finansira EU u iznosu od 500.000 eura, a provodi ga Misija OSCE-a u BiH u periodu od oktobra 2016. godine do početka 2019. godine.