OSCE promovira civilno društvo i medije u vršenju nadzora nad sigurnosnim pitanjima
Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini, u suradnji sa Interresornom radnom grupom za sigurnosnu politiku Vijeća ministara BiH i Centrom za sigurnosne studije iz Sarajeva, u četvrtak, 18. decembra 2014. godine, okončala je seminar o OSCE-ovom Kodeksu ponašanja u vojno-političkim aspektima sigurnosti, održan u Sarajevu. Seminar je imao za cilj da informira zvaničnike iz sigurnosnog sektora i predstavnike civilnog društva i medija o odredbama Kodeksa ponašanja, koji poziva na demokratski nadzor sigurnosnog sektora.
“Demokratski nadzor odbrane i sigurnosti ne tiče se samo čisto parlamentarnog nadzora. Predstavnici civilnog društva i medija svojim veoma važnim gledištima također mogu doprinijeti tome i odigrati veoma važnu ulogu”, rekao je John Martin, direktor Odjela za sigurnosnu suradnju. “Mediji i civilno društvo moraju biti u mogućnosti pristupiti informacijama i izraziti svoje mišljenje o pitanjima kao što je reforma sigurnosnog sektora.”
Kodeks ponašanja, usvojen 1994. godine, sadrži principe koji služe kao smjernice za svih 57 država članica OSCE-a u vojno-političkim pitanjima. On sadrži kriterije sa kojima se mogu uspoređivati sigurnosne strukture država u procesu nadzora, putem kojeg se mogu identificirati područja u kojima treba doći do poboljšanja u demokratskom funkcioniranju sigurnosnih sistema država.
Misija OSCE-a u BiH surađuje sa institucijama u Bosni i Hercegovini na planiranju, organiziranju i održavanju niza godišnjih i posebnih tematskih okupljanja posvećenih pitanjima sigurnosne politike, pružajući im forum za međuvladin, međuresorni i međusektorski dijalog o sigurnosnim pitanjima od najvećeg značaja.