Հայաստանում կրոնի կամ դավանանքի ազատության օրենսդրության բարեփոխման շուրջ քննարկում ԵԱՀԿ աջակցությամբ
- Ժողովրդավարացում, Մարդու իրավունքներ, Օրենքի գերակայություն
Երևան, 17 փետրվարի2011թ.- Այսօր Երևանում ԵԱՀԿաջակցությամբ կազմակերպված քննարկման առանցքում էին Հայաստանումկրոնի կամ դավանանքի ազատությունը կարգավորողօրենսդրականդաշտին առնչվողխնդիրները, ինչպեսնաև օրենքի նախագծերի վերաբերյալ ՎենետիկիհանձնաժողովիևԵԱՀԿ/ ԺՀՄԻԳտրամադրած իրավականկարծիքը` հետամուտ օրենսդիր դաշտի բարեփոխման:
ԵԱՀԿ գրասենյակը կազմակերպել էր միջոցառմումը «Գործընկերությունհանունբացհասարակության» եւՄԱԿ-իՀանրային տեղեկատվական վարչության երևանյանգրասենյակիհետ համատեղ:
Հայաստանի արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյինը, պետական մարմինների, քաղաքացիական հասարակության, կրոնական կազմակերպությունների և միջազգային հանրության ներկայացուցիչները քննարկեցինՀայաստանում կրոնի կամ դավանանքի ազատության կարգավորմանդաշտի մարտահրավերները և ներկայիսիրավիճակը, խղճիազատությանևկրոնականկազմակերպություններիմասին օրենքի, ինչպես նաևհարակիցօրենքներիվերջինփոփոխությունները,ՎենետիկիհանձնաժողովիեւԵԱՀԿ/ ԺՀՄԻԳ2010 թ, միջանկյալհամատեղեզրակացությունը, նաև 2009թ. համատեղ եզրակացությունը:
«Նախաձեռնությունը անհրաժեշտ ֆորում է հանդիսանում պետական մարմինների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների համար` հայացքներ փոխանակելու վերջին օրենսդրական փոփոխությունների շուրջ», - ասաց ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար դեսպան Սերգեյ Կապինոսը, - «Այս քննարկման նպատակն է նպաստել Հայաստանի իշխանությունների ջանքերին` կրոնի կամ դավանանքի հիմնավոր օրենսդրություն պատրաստելու գործում»:
Միջազգային փորձագետները ներկայացրեցին վերլուծության արդյունքները և իրավական կարծիքում ամփոփված առաջարկները, ինչպես նաև դիտարկեցին օրենսդրությունը միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցնելու ուղիները:
«Կարծիքում ներառված են կոնկրետ առաջարկներ` համապատասխանեցնելու օրենսդրությունը ԵԱՀԿ հանձնառությունների և այլ միջազգային չափանիշների հետ», - ասաց ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ կրոնի կամ դավանանքի հարցերով խորհրդական Սիմոնա Սանտորոն, - «Այն օրինակ օրենսդրական շրջանակների խորհրդատվություն է ներկայացնում կրոնի կամ դավանանքի հանրային կամ մասնավոր ոլորտներում արտահայտման, ինչպես նաև կրոնական կազմակերպությունների` իրավական դաշտում ձևակերպման շուրջ»:
ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանըիր բացման ելույթումնշեց. «Մենքպատրաստակամենքևպայմանավորվածությունունենք նախագծերիվերանայմանընթացքաումօգտվելՎԵնետիկիհանձնաժողվիփորձագիտականխորհրդատվությունիցևաջակցությունից: Օրենսդրականփաթեթիվերջնականտարբերակներըպատրաստլինելունպես`կրկինկներկայացվենՎեետիկիհանձննաժոովի փորձագետներիդիտարկմանը»: