Գլխավոր Քարտուղարի Տեղակալ Շոնը կայցելի Հայաստան
Կոպենհագեն, Հունվար 23, 2012 – ԵԱՀԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի Գլխավոր Քարտուղարի Տեղակալ Թինա Շոնը Հունվարի 29-30 նախընտրական այցով կժամանի Հայաստան՝ փետրվարին կայանալիք նախագահական ընտրությունների առթիվ:
Շոնը եւ գործառնությունների գծով մասագետ Իրինա Սաբաշուկը հանդիմումներ կունենան Երեւանում՝ երկրում նախընտրական իրիճակի վերաբերյալ տեղեկատվություն հավաքելու, ինչպես նաեւ պտվիրակութան համար նյութատեխնիկական պատրաստություն ապահովելու համար:
Այս այցով կնշանավորվի տկին Շոնի 25րդ այցելությունը Հայաստան 2012 թ.-ի խորհրդարանական ընտրություններին անցկացրած ԵԱՀԿ դիտորական առաքլության ընթացքում նա եղել է հատուկ համաարգող Ֆրանսուա-Խավիեր դե Դոնեայի անձնազմի ղեկավարը եւ նախկինըւմ այցելել է Հայաստան բազմաթիվ ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահների, հատուկ ներկայացուցիչների եւ ընտրական դիտորդական առաքելությունների հետ:
Փոխնախագահ Տոնինո Պիկուլան (Խորվաթիա) նշանկվել է որպես Վեհաժոովի ընտրական դիտորական առաքելութան ղեկավար, եւ կժամանի Հայաստան Փետրվարի սկզբին:
Պիկուլան, ով վերջերս ղեկավարել է ԵԱՀԿ ընտրական դիտորդական առաքելությունը դեպի Վրաստան, Խորվաթիայի նախկին արտգործ նախարարն է եղել: Նա նախկինում ղեկավարել է ԵԱՀԿ ընտրական դիտորդական առաքելութունները դեպի Ռուսաստան 2012-ին, Ղազախստան 2011-ին եւ Մոլդովա 2010-ին:
Նախկին հայտարարությունները տեսնելու համար սեղմեք այստեղ ՝ այստեղ
Սկսած 1993թ-ից ԵԱՀկ-ն ավելի քան 5,000 խորհրդարանականների է ուղարկել դիտորդական առաքելություն իրականացնելու ավելի քան127 ընտրությունների ավելի քան 30 երկրում: