More Muslim voices in Europe condemning anti-Semitism needed, says Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office on Combating Anti-Semitism
Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office on Combating Anti-Semitism, Andrew Baker, stressed importance of different communities in joining forces to tackle anti-semitism.
Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office on Combating Anti-Semitism, Andrew Baker, stressed importance of different communities to join forces to tackle anti-semitism.
“We have witnessed important and moving symbolic actions such as the encircling of the synagogues in Oslo and Copenhagen by Muslims who want to show their solidarity with their fellow Jewish citizens. We must build on this,” said Baker speaking at the Third World Forum on Intercultural Dialogues that took place in Baku on 18-19 May 2015.
He noted that today many European Jews question their future in Europe. “An EU survey of Jews by the Agency for Fundamental Rights found that nearly 30 percent were considering emigration, while in some countries, notably Hungary, France and Belgium, this number was well over 40 percent,” Baker said.
Recalling the dangers the Jewish communities faced earlier this year as victims of terror attacks in Paris and Copenhagen, Baker applauded the French government for calling on the military to ensure that all Jewish schools and synagogues in France are protected. “But we know this is only a short-term solution and cannot be sustained indefinitely,” he said.
Underlining the important role that Muslim communities could play in this field, Baker called for more Muslim voices in Europe that will speak out and condemn anti-Semitism.