OSCE grants awarded to two projects addressing disaster risk reduction in Azerbaijan
BAKU, 24 September 2014- The OSCE Project Co-ordinator in Baku has awarded two civil society organizations in Azerbaijan, working in the field of disaster risk reduction, with grants under the Civic Action for Environment and Security (CASE) Programme...
OSCE Office trains Azerbaijani journalists on environmental reporting
Publishing date: 18 December 2013
Where we are: OSCE Project Co-ordinator in Baku (closed)
What we do: Environmental activities, Media freedom and development
BAKU, 18 December 2013 – The OSCE Office in Baku organized a three-day training course for Azerbaijani journalists on environmental investigative reporting, which began today. The course aims to increase the flow of environmental information in the country, as well as facilitate public participation and action on environmental matters...
OSCE Office in Baku supports the integration of energy efficiency provisions in public buildings
Publishing date: 13 December 2013
BAKU, 13 December 2013- Policy guidelines on the integration of energy efficiency provisions in public procurement is the main topic of a conference organized by the OSCE Office in Baku and the Centre for Strategic Studies (CSS) under the President of Azerbaijan...
The OSCE Office support workshop on biodiversity
Publishing date: 22 May 2013
A four-day training workshop on biodiversity conservation started in Baku on 22 May 2013...
OSCE holds training course in Azerbaijan on wildfire management
Publishing date: 24 September 2012
QABALA, Azerbaijan, 24 September 2012 – The OSCE Office in Baku and the Office of the Coordinator of OSCE Economic and Environmental Activities (OCEEA), in co-operation with the Global Fire Monitoring Centre and Azerbaijan’s Emergency Situations Ministry launched today a two-day training course on fire management...
OSCE Office in Baku launches new call for proposals on environment and security projects
Publishing date: 7 February 2012
What we do: Economic activities, Environmental activities
BAKU, 7 February 2012 – The OSCE Office in Baku today invited civil society organizations working on environment and security challenges to submit concept papers for the Civic Action for Security and Environment (CASE) small grants programme...
OSCE Office supports discussion on draft law on alternative and renewable energy sources in Azerbaijan
Publishing date: 30 November 2011
BAKU, 1 December 2011 – A roundtable discussion on the draft law on alternative and renewable energy sources in Azerbaijan for policymakers starts today in Baku. The event is organized by the OSCE Office in Baku and the State Agency on Alternative and Renewable Energy Sources, in co-ordination with the Energy Reform Support Programme of the European Union in Azerbaijan...