Publishing date: 13 March 2015
BAKU, 13 March 2015 – The OSCE Special Representative and Co-ordinator for Combating Trafficking in Human Beings, Ambassador Madina Jarbussynova today praised the government for its progress in the fight against human trafficking...
USAID, OSCE support Azerbaijan in combating human trafficking
Publishing date: 20 November 2014
Where we are: OSCE Project Co-ordinator in Baku (closed)
What we do: Combating trafficking in human beings
BAKU, 20 November 2014- The United States Agency for International Development (USAID) and the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) Project Co-ordinator in Baku today signed a Declaration to co-operate on and support combating human trafficking in Azerbaijan. The Declaration was signed by Dereck Hogan, Chargé d’Affaires of the U.S. Embassy in Baku, and Ambassador Alexis Chahtahtinsky, the OSCE Project Co-ordinator in Baku...
OSCE supports study visit of Azerbaijani experts to Hungary on combatting human trafficking
Publishing date: 22 September 2014
BAKU/BUDAPEST, 22 September 2014 – The OSCE Project Co-ordinator in Baku, in co-operation with the Interior Ministry of Hungary is supporting a five-day visit to Hungary, which starts today, by representatives of Azerbaijan’s government and civil society working on preventing and combatting human trafficking...
OSCE Office in Baku holds international seminar on protection of human trafficking victims
Publishing date: 26 November 2013
BAKU, 26 November 2013 –An international seminar organized by the OSCE Office on protection mechanisms for victims of human trafficking started in Baku today...
OSCE Office announces results of contest on reporting on human trafficking
Publishing date: 21 October 2013
BAKU, 21 October 2013 – The OSCE Office in Baku has announced today the results of the contest for media reports highlighting the problems of human trafficking and forced labour in Azerbaijan...
OSCE Office trains Azerbaijani journalists on investigative reporting skills
Publishing date: 27 September 2013
As part of its investigative reporting skills training project for Azerbaijani journalists, the OSCE Office in Baku organized the third training course for journalists focusing on human trafficking and forced labour cases from 26 to 27 September 2013, in Guba city, north of Azerbaijan...
OSCE Office announces contest for reporting on human trafficking
Publishing date: 24 May 2013
BAKU, 24 May 2013- The OSCE Office in Baku is pleased to announce a contest for media reports highlighting the problems of human trafficking and forced labour in Azerbaijan...