ԵԱՀԿ գրասենյակը գրքեր է նվիրել ՀՀ ոստիկանությանը
The OSCE Office in Yerevan donated some 300 books to the Armenian Police Educational Complex on 23 November 2012 as part of its support for police education reform.  (OSCE/Laura Hayruni)
The OSCE Office in Yerevan donated some 300 books to the Armenian Police Educational Complex on 23 November 2012 as part of its support for police education reform. (OSCE/Laura Hayruni)
Ս.թ. նոյեմբերի 23-ին ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակը շուրջ 300 գիրք է նվիրաբերել ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրին` ոստիկանության կրթական բարեփոխումներին իր աջակցության շրջանակում:
Գրքերի ցանկում ներառված են իրավական ոլորտի հրատարակություններ, այդ թվում` քրեական և քաղաքացիական օրենսգրքեր, հարկային, ֆինանսական և մաքսային օրենսդրություն, ահաբեկչության դեմ պայքար, ինչպես նաև` մարդու իրավունքների վերաբերյալ միջազգային փաստաթղթեր:
Նմանատիպ նախաձեռնություն գրասենյակի կողմից պարբերաբար իրականացվում է վերջին երեք տարիների ընթացքում:
Լրացուցիչ տեղեկատվության համար խնդրում ենք դիմել ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Գոհար Ավագյանին հետևյալ հեռախոսահամարներով` 22 96 10 / 11/12/13/14 նրք. 5406, բջջ.` (091) 436389: